Напоследък ферментиралите храни и напитки набират все по-голяма популярност и са широко дискутирани заради неопровержимите ползи, които носят за здравето. Навярно няма българин, който да не е хапвал кисело зеле, краставички или друг вид туршия (все традиционни ферментирали храни) през зимните месеци. Да не говорим за киселото мляко, което е еталон за нашата гастрономична култура. В последно време обаче, все повече чуваме за екзотичните кефир, кимчи, мисо, натто и, разбира се, комбуча.
Ако и вие сте почитател на ферментиралите продукти и обичате чай, то със сигурност сте опитвали комбуча! Може би дори си правите домашна?! Всички комбуча ентусиасти, които са запалени по експериментите, знаят, че редовното приготвяне на вкусната напитка води до растеж на SCOBY (симбиотична култура от бактерии и дрожди). Когато това се случи, вместо да изхвърляте стартерната култура, ние ви предлагаме да я превърнете в апетитен десерт!
Накратко за Комбуча
Комбуча е интересна пробиотична напитка, приготвена от ферментирал черен или зелен чай, която има древна история. За родина на комбуча се смята Китай. Това не е никак изненадващо, тъй като култивирането и обработката на чаения храст също произхожда от там. Според различни източници, богатият на полезни бактерии чай е бил популярно лечебно средство в традиционната медицинска практика в Китай и се е славел като еликсир за младост и дълголетие. С годините напитката е придобила популярност и е станала неизменна част от ежедневните ритуали на всички семейства.
Днес комбуча вече е толкова популярна дори и в България, че лесно можете да я намерите в търговската мрежа или да поръчате онлайн. В миналото, обаче, почти е нямало китайски дом, в който напитката да не се приготвя. За целта се е приготвяла инфузия от черен или зелен чай, към която се добавя захар. След като се охлади, течността се налива в стъклен буркан и се добавя SCOBY майката, заедно с известно количество вече ферментирал чай. Готовият чай действа като стартер за ферментационния процес и осигурява оптимална начална киселинност. Подробни инструкции за приготвяне на домашна комбуча можете да прочетете тук.
Какво е комбуча майка
Майката, или SCOBY, е структура от фиброзна целулоза, която изобилства от полезни бактериални щамове и има дисковидна форма. Нарича се още и гъба, въпреки че на практика не е гъба. Абревиатурата SCOBY означава „симбиотична колония от бактерии и дрожди“ (на английски – symbiotic culture of bacteria and yeast). За да живеят, бактериите в SCOBY се хранят със захарта, разтворена в чая, предизвиквайки ферментация. В процеса на ферментиране майката се разраства и върху нея се формира бебе. Когато напитката придобие желания вкус и киселинност гъбата се вади и ферментацията се преустановява.
С всяка нова партида ферментирал чай ще се сдобивате с ново бебе! За да се запазят новообразуваните стартерни култури, експертите ги съхраняват в своеобразен комбуча хотел. Това е подходящ стъклен съд, в който гъбите живеят. Ако редовно консумирате и произвеждате комбуча в един момент ще се сдобиете с цял хотелски комплекс за SCOBY. Тъй като много хора не знаят какво да правят с толкова много гъби, SCOBY често се изхвърля. Добрата новина е, че има вкусен начин да спасите комбуча майките, които изобилстват от полезни съставки (пробиотици, ензими, аминокиселини, антиоксиданти, органични киселини)!
Плодови рулца
През последните години стремежът към подобряване на хранителните навици предизвика лавинообразно производство на здравословни стоки, заместващи конвенционалните продукти, наситени с вредни съставки, особено захарните изделия. Плодовите рулца, наричани още плодова кожа, са алтернативен десерт, който се произвежда чрез дехидратиране на пюрирани плодове. в Америка, например, това е популярен детски снакс, който много семейства предпочитат да приготвят у дома. Домашните плодови рулца са добра идея, тъй като голяма част от пакетираните варианти съдържат добавена захар, изкуствени стабилизатори и консерванти. Ние ви предлагаме една дръзка рецепта, която съчетава вкусовите характеристики на любимите ви плодове със здравословните ползи от консумацията на комбуча майката.
SCOBY плодови рулца
Ако досега сте се чудили дали SCOBY може да се яде – отговорът е да! Дори и да ви звучи странно, гъбата е безопасна за консумация и дори подобрява храносмилането и състоянието на чревната флора поради концентрацията на полезни бактерии и хранителни фибри. Ето как можете да я приготвите:
Необходими продукти
- 2 ч.ч. нарязана на ситно SCOBY гъба
- ½ ч.ч. комбуча
- 2 ч.ч плодове; могат да бъдат пресни или замразени. Идеално се комбинира с горски плодове, но можете да изберете всеки плод по свой вкус
- ¼ ч.ч мед/ кленов сироп/ плодов сок
- подправки – ако желаете можете да овкусите рулцата с канела, ванилия, джинджифил, кардамон, индийско орехче, лимонова кора и др., или да бъдете още по – дръзки и да добавите сол, черен пипер, кайенски пипер. Изборът е ваш!
Какво ще ви е необходимо за приготвянето на SCOBY плодови рулца
- Сушилня за плодове (ако нямате може да ползвате и фурна с вентилатор)
- Пергаментова хартия
- Блендер (алтернативно пасатор)
- Шпатула
- Стъклен съд за съхранение на готовите рулца
Инструкции
- Сложете нарязаната SCOBYв купата на блендера и добавете комбучата. Оставете блендера да работи докато сместа започне да се хомогенизира.
- Добавете плодовете и сока/подсладителя и оставете сместа да се пюрира напълно. Получената паста не бива да има бучки или непоета течност, тъй като това ще затрудни по-нататъшната подготовка. Ако сте решили да добавяте подправки можете да го направите сега или да ги поръсите върху сместа преди сушене.
- Постелете пергаментова хартия върху две тавички от сушилнята.
- Изсипете по ½ от сместа върху всяка от тавичките. С помощта на шпатула разстелете пюрето по листа до постигане на дебелина от 0,5 см. Поставете тавичките в сушилнята. Ако ползвате фурна следвайте същите стъпки като предварително поставите хартия в подходяща тава. Добра идея е да използвате вентилатор, за да ускорите процеса на сушене.
- Температурата на сушене не бива да надвишава 43 градуса, тъй като това ще унищожи бактериите в майката, както и всички нутриенти от плодовете. Същото важи и за сушенето във фурна. В този случай нагласете на най-ниска степен и ако се наложи оставете врата на фурната леко отворена, за да не се нагорещява прекалено.
- Дехидратирането обикновено отнема между 12 и 30 часа, в зависимост от използваните плодове, влажността на сместа и дебелината на пласта.
- След около 8 – 10ч. проверете как върви сушенето, за да добиете представа още колко време ще отнеме.
- Когато сместа вече не лепне можете да я преминете към следващата стъпка.
Приготвяне на рулцата
- Има два начина да нарежете готовата SCOBY плодова кожа – директно с хартията или като първо я отлепите. Ако предпочетете първо да премахнете пергамента, но плодовата кожа се отлепва трудно можете да я сложите във фризера за няколко минути. Другият вариант е директно да нарежете хартията с кожата и после да я навиете на рулца. Вторият вариант обикновено е по – лесен. Можете да нарежете на лентички или в други форми.
- Готовите плодови рулца се съхраняват в добре затворен съд в хладилник или на стайна температура (за около седмица).
В заключение
Ежедневната консумация на комбуча освежава, тонизира и подсилва организма. Ферментиралият чай е идеален заместител на кафето и пръв поддръжник на здравия чревен микробиом. Ако вече сте запалени по домашната комбуча, непременно си пригответе SCOBY плодови рулца! Със сигурност ще изненадате близките си с тези здравословни сладки изкушения. Освен че ще освободите комбуча хотела, плодовите рулца са практичен начин да съхраните изобилната плодова продукция. В случай че тепърва ще ферментирате своя комбуча, можете да си закупите стартерна култура от тук!