Кафето е любима напитка на милиони хора по света. Дори ароматът му е достатъчен, за да предизвика положителни емоции. А вкусовите вариации са безкрайно много – освен различни сортове кафе, в наши дни можете да срещнете набор от кафе напитки. Полезно ли е обаче то за здравето ни? Мнението на експертите варира.
Какво съдържа кафето
Ароматните кафяви зърна всъщност са богати на редица нутриенти. На първо място, напитката, приготвена от тях е богата на антиоксиданти. Функцията им, както често сме казвали, е да се справят с оксидативния стрес и да връщат тялото в състояние на хомеостаза. Това е особено важно за съвременния градски човек, който е изложен на изключително много стресори в ежедневието си.
Типична чаша кафе (240 ml) съдържа:
- Витамин В2 (рибофлавин): 11% от препоръчителния дневен прием (ПДП)
- Витамин В5 (пантотенова киселина): 6% от ПДП
- Витамин В1 (тиамин): 2% от ПДП
- Витамин B3 (ниацин): 2% от ПДП
- Фолат: 1% от ПДП
- Манган: 3% от ПДП
- Калий: 3% от ПДП
- Магнезий: 2% от ПДП
- Фосфор: 1% от ПДП
Кафето, разбира се, съдържа кофеин – съединение, което може да подобри мозъчната функция и да засили метаболизма. Кофеинът спада към групата на психоактивните вещества и е най-използвания стимулант от тази категория. Съдържанието на кофеин в една чаша може да варира от 30-300 mg, но средната чаша е някъде около 90-100 mg.
Кофеин се съдържа също и в черния и зеления чай, както и в някои безалкохолни напитки. Ефектът от това съединение е, че при навлизане в кръвния поток то блокира функцията на инхибиторния невротрансмитер аденозин. Това увеличава активността на мозъка и подпомага освобождаването на други невротрансмитери, като норепинефрин и допамин.
Кофеинът може също така да стимулира метаболизма с 3-11% и да увеличи капацитета ни за физическо натоварване с 11-12% средно. Тези ефекти обаче са краткосрочни. Ако пиете кафе всеки ден, тялото развива толерантност към активните вещества в него и ще изпитвате нужда да приемате все по-големи количества.
Именно това е причината много хора да се замислят дали кафето е полезно. На теория напитката има своите положителни страни, но истината е, че кофеинът може да е пристрастяващ и да причини някои неразположения, свързани с нервната система.
Кофеинът и нервната система
Вероятно сте се убедили сами, че кафето може да отключи редица неприятни симптоми и състояния. Консумацията на твърде много кофеин води до нервност, тревожност, сърцебиене и дори до изострени панически атаки. Освен това, при някои хора дори чаша слабо кафе в следобедните часове предизвиква нарушения на съня.
Кофеинът може също да има диуретични и повишаващи кръвното налягане ефекти, въпреки че те обикновено намаляват при редовна употреба. Изследванията сочат, че лекото повишаване в кръвното налягане се случва с всяка чаша кафе, така че ако имате проблеми в това отношение е добре да избягвате напитката.
Наркотик ли е кофеинът
Не бихме могли да го включим напълно в групата на наркотичните вещества. Най-малкото, кофеинът е легален, а кафето само по себе си има различни ползи за здравето. От друга страна обаче, към активното вещество може да се развие пристрастяване.
Както споменахме по-рано, с времето тялото развива резистентност към кофеина и за да изпита същите ефекти, му е необходимо по-голямо количество. Така с времето, дневната ни доза кафе нараства все повече и повече. Хората, които отказват кафето изпитват реални симптоми, като главоболие, гадене, отпадналост, сънливост, летаргия и раздразнение. Всичко това продължава около седмица, но все пак много хора не издържат на неприятните усещания и се връщат към любимата си напитка.
Трябва ли да пиете кафе
Има определени категории, които трябва да избягват кафе на всяка цена. Такива са бременните жени и кърмачките, хора с диагностицирана тревожност или депресия, пациенти с високо кръвно налягане, както и тези, които страдат от безсъние. Всички останали имат право на избор.
Макар това да ни се струва минимален и незначителен избор, той лесно се превръща в навик, който оформя ежедневието ни. Ако не можете да си представите деня си без чаша кафе или сутрин нямате сили преди да си набавите кофеин, добре е да се замислите – наистина полезен ли е този навик за вас.
Ако тази година сте решили да се откажете от кафето и да живеете по-здравословно, не е нужно да предприемате драстични мерки и да спирате консумацията му веднага. Преходът може да е плавен, което дава възможност на тялото да се адаптира към новата действителност.
Чудесна идея е да заместите следобедното си кафе с чаша комбуча. Тя съдържа минимално количество кофеин (заради чая, от който се приготвя) и ще ви създаде чувство за виталност и енергия. Освен това, напитката е богата на антиоксиданти, витамини, минерали и разбира се – пробиотици. Повече за ползите от комбуча можете да научите тук. Ако пък сте готови да се насладите на вкуса и ефектите от нея, поръчайте от нашия онлайн магазин.