Здравето на чревната мукоза е от изключителна важност за цялостното ни добро състояние. Когато червата са здрави, имунитет е висок, настроението ни е добро, състоянието на кожата и косата са отлични, пикочо-половата система функционира нормално и тялото развива по-малко възпалителни процеси. Какво е необходимо, за да се радваме на здрав стомашен микробиом? Има две основни вещества, които играят ключова роля в това отношение. Едните се наричат пробиотици и за тях говорим често тук. Другите са не по-малко известните пребиотици. За да няма объркване, днес ще ви представим приликите и разликите между двете. Така се надяваме да ви предоставим възможност да се грижите за здравето си още по-адекватно и пълноценно.
Действие на пробиотиците и пребиотиците
Всяка от тези разновидности има различни свойства и действия, що се отнася до здравето на храносмилателния тракт. Накратко, ето какво представляват и какво правят те.
Проботиците са живи щамове на полезни бактерии. Те имат балансираща функция срещу всички патогени, които се срещат в стомаха. Тяхното наличие:
- Подобрява храносмилането;
- Подпомага абсорбцията на някои хранителни вещества;
- Тренира имунната система да отговаря само на истински заплахи за здравето;
- Редуцира възпалителните процеси;
- Подобрява здравето на половата система при дамите;
- Има пряко въздействие върху синтеза на определени хормони и така подобрява настроението;
Липсата на пробиотици в червата създава предпоставка за множество здравословни проблеми от различно естество – от лошо състояние на кожата, до автоимунни заболявания, гъбични инфекции и дефицити на ценни витамини и минерали.
Преботиците са специфични растителни фибри, които служат като храна за всички пробиотични щамове, налични в червата. Те се срещат в множество храни и се усвояват по специфичен начин. Тъй като организмът не може да ги разгради, попаднали в стомаха, те запазват своята цялост и така могат да станат „храна“ за пробиотиците. Ако няма достатъчно пребиотици в червата, полезните бактерии умират.
Достатъчните нива на пребоитици в червата водят до:
- подобрена абсорбция на калций;
- подобрено усвояване на въглехидратите от храната;
- по-високи нива на полезни бактерии (пробиотици) в червата;
За да функцинира оптимално, на стомаха му трябват, както пробиотици, така и пребиотици. Двата вида вещества могат да се набавят през храната или под формата на хранителни добавки.
Храните, които са естествено богати на пробиотици са:
- Мисо супа;
- Кисело зеле;
- Кимчи;
- Комбуча;
- Кефир;
- Всякакви ферментирали зеленчуци;
Храните, които са богати на пребиотоци са:
- Банани;
- Лук;
- Чесън;
- Всякакви горски плодове;
- Бобови;
- Овесени ядки;
- Артишок и аспержи;
- Глухарчета;
- Праз;
- Кората на ябълките;
Ако предпочетете да набавяте на организма си тези вещества през хранителни добавки, е добре да спазвате следните принципи.
1. Изберете пробиотична добавка, която може да бъде съхранявана на стайна температура. Ако предпочитате друга, задължително я дръжте в хладилник.
2. Хранителни добавки с пребиотици могат да се съхраняват извън хладилник, тъй като не съдържат живи щамове на полезни бактерии.
3. След прием на антиобиотик задължителни примайте пробиотични и пребиотични добавки.
За най-добри резултати, съчетавайте и двете вещества, като консумирате храните, богати на тях. Перфектната следобедна закуска, богата на пробиотици и пребиотици може да съдържа 1 банан и комбуча с вкус по ваш избор.