Може би ще се изненадате, но добрата чревна микрофлора и наличието на достатъчно положителни бактерии имат пряко въздействие върху емоционалното ни здраве. Всички знаем, че през студените зимни дни депресивните епизоди зачестяват. Липсата на слънчева светлина и достатъчно време навън са важни фактори за психическото ни състояние. Ето защо в мрачните и мразовити дни е важно да се грижим за себе си с прием на качествени пробиотици. Нека видим каква е връзката между тях и депресията.
Стомахът и депресията
Хранителните навици на хората в депресия са коренно различни от тези на здравите хора. Депресивните състояния могат да доведат до дълги периоди без апетит, желание за определени вредни храни (захарни, или тестени изделия, много солени или кисели продукти) или до дехидратация, поради прием на твърде малко вода. Това разбира се, влияе на здравето на храносмилателната система и от там, на цялостното ни състояние.
Има обаче една по-дълбока връзка между стомаха и депресията и тя е свързана със синтезирането на хормони. Някои специфични невротрансмитери се произвеждат почти изцяло в червата. Сред тях са серотонинът и кортизолът – два хормона, които оказват огромно влияние върху психологическото ни и емоционално състояние. Серотонинът се смята за хормона на щастието, докато кортизолът се синтезира в големи количества, когато сме под стрес. Ако храносмилателната система не работи оптимално, производството на тези важни невротрансмитери се нарушава. А от какво зависи здравето на храносмилателната система? Последните изследвания доказват, че решаващ фактор е балансираният чревен микробиом.
От друга страна, съществува специфична връзка между червата и мозъка. В научните среди тя е известна като стомашно-мозъчната ос (gut-brain axis). Тази ос свързва централната нервна система с гръбнака и храносмилателната система. Чрез нея се осъществява връзката между отделените в червата невротрансмитери и електрическите импулси, които те предават към нервната система.
Състоянието на чревната микрофлора има пряко въздействие върху цялостното ни здраве – физическо и писхическо. Микрофлората или микробиомът представляват комплексна комбинация от микроорганизми, които са в постоянен динамичен баланс. Това означава, че липсата или свръх концентрацията на един микроорганизъм променя цялата среда и влияе на цялостното състояние на храносмилателната система.
От какво се влияе здравето на чревния микробиом
Сами се досещате, че ключов фактор за балансиран чревен микробиом са пробиотиците. Тези полезни бактерии подпомагат здравето по редица начини. Те регулират нивата на вредни патогени и антитела в червата, подпомагат дейността на имунната система и така регулират възпалителните процеси. Пробиотиците доказано подпомагат женското вагинално здраве, подобряват състоянието на кожата и редуцират риска от автоимунни заболявания. Какво правят за психологическото ни здраве? Ето ги изследванията по темата.
Има две значителни клинични изследвания по темата. Едното е от 2016 и изследва пациенти с клинични депресия, които в рамките на 8 седмици приемат пробиотична добавка. Накрая на изследването всички имат по-ниски резултати на т.нар Beck Depression Inventory тест – един от най-често използвани методи за установяване на депресия.
Другото изследване е от 2017 и то наблюдава специфичните ефекти на щама Bifidobacterium longum, който при редовен прием значително редуцира симптомите на депресия и безпокойство и доказано подобрява качеството на живот.
Към момента експертите разработват тестове и изследвания, за да разберат кои щамове на полезни бактерии са най-ефективни при различни психически състояния. Едно обаче е ясно – начинът, по който се храним и здравето на чревния микробиом оказват пряко въздействие върху доброто психологическо здраве.
Какво да направите, ако страдате от депресия
Депресията не е лека диагноза и трябва да се взема насериозно. Препоръчваме ви да потърсите медицинска помощ, ако имате съмнения за депресия. Днес случаите на медикаментозно лечение започват да спадат за сметка на добрата психотерапия и правилните промени в начина на живот. Това означава, че при добър режим можете да се справите с депресията без лекарства.
Депресивните състояния се характеризират с различни симптоми. Общото при тях е, че липсва желание човек да се грижи за себе си. Ето защо е важно да имате подкрепяща среда (при специалист), за да можете да се върнете към нормалното си психологическо здраве възможно най-скоро. Отвъд това е важно да поддържате дома си чист и подреден, да изхвърлите ненужните вещи и да се освободите от безпорядъка. Следват добрата лична хигиена и доброто хранене. Важно е да приемате достатъчно вода, свежи плодове и зеленчуци, ферментирали храни, протеини и качествени въглехидрати. Не забравяйте спорта и движението, които подпомагат отделянето на хормони на щастието. Прекарвайте достатъчно време на чист въздух, сред природата и общувайте с хора, които ви разбират и подкрепят в процеса ви.
Независимо дали депресията е просто временно състояние за вас или е нещо, с което се борите от години, има много начини да си помогнете и да потърсите помощ. Приемът на пробиотици може да е много полезна част от цялостния ви здравословен начин на живот. Ако всички изброени тук промени ви се струват твърде много, започнете с малки добри навици в хранителния ви режим. Скоро ще забележите, че състоянието ви започва да се подобрява. Що се отнася до използването на медикаменти, никога не използвайте такива, които не са ви изрично изписани от лекар.