Синдромът на пропускливите черва е един от най-често срещаните здравословни проблеми на съвременния човек. Въпреки че само по себе си това състояние не се смята за заболяване, то предизвиква множество такива – възпаления, автоимунни заболявания, храносмилателни неразположения и влошено състояние на кожата. Днес ще разгледаме какво представлява синдромът на пропускливите черва и как пробиотиците подпомагат третирането му.
Синдром на пропускливите черва – какво представлява
Синдромът на пропускливите черва, както се разбира от името му, се свързва с повишена пропускливост на чревната мукоза. Червата са изградени от специфична съединителна тъкан, която цели да запази съдържимото им в храносмилателната система. Това гарантира правилното усвояване на хранителните вещества, както и доброто здраве на целия организъм. Под влияние на различни фактори при някои хора тази съединителна тъкан започва да се руши. В нея се появяват пролуки, през които големи несмелени молекули напускат храносмилателния тракт и навлизат в кръвопотока. Това води до вътрешни възпалителни процеси, автоимунни заболявания и проблеми, свързани с храносмилането и състоянието на кожата.
Освен това, чревната мукоза служи като предпазна стена срещу всички антигени, токсини, вируси и микроби, които циркулират в кръвта ни. Когато нейната цялост е нарушена, всички тези вещества лесно могат да достигнат до храносмилателната ни система и да създадат сериозни проблеми.
На какво се дължат нарушенията на чревната стена?
Има множество фактори, които могат да повлияят на тази фина съединителна тъкан. Най-често срещаните сред тях са:
- Лоша диета, богата на глутен, транс мазнини и обработени храни;
- Инфекции;
- Токсини от околната среда;
- Липса на добри бактерии в чревната микрофлора;
- Хранене с адаптирано мляко в първите месеци след раждането (кърмата служи за предаване не само на хранителни вещества, но и на антигени, пробиотици и други важни за имунната система вещества);
- Прекомерно използване на противовъзпалителни и антибиотични лекарства;
- Високи нива на стрес;
Какво се случва при синдром на пропускливите черва?
Най-просто казано, веднъж нарушена, чревната мукоза започва да пропуска хранителни вещества от стомаха в кръвопотока. В момента, в който те навлязат в кръвта, имунната система регистрира тези молекули като чужди тела и започва да създава имунен отговор срещу тях. Това води до възпаления и може да предизвика автоимунни заболявания. Типичното при тях е, че тялото напада собствени тъкани. Вследствие на синдром на пропускливото черво могат да се получат екземи, или кожни заболявания, астма, артритни заболявания, хранителни непоносимости и алергии, алергии към различни фактори от околната среда и други.
Ролята на пробиотиците
Синдромът на пропускливите черва е трудно за диагностициране състояние. Това прави лечението му комплексен процес, който трябва да е съобразен с индивидуалните нужди на пациента. Експертите са сигурни в едно – 80% от имунната ни система живее в червата. Стомахът ни е дом на над 100 трилиона микроорганизма. Всички те са в постоянен динамичен баланс. Свръхрастежът на едни води до липса на други и обратното.
Имунната регулация зависи пряко от добрия баланс на чревната микрофлора. Ето защо пробиотиците са ключови за здравето ни като цяло. В последните години множество изследвания са документирали ползите от приема на пробиотици при синдром на пропускливите черва. Тези полезни бактерии имат ефект на няколко нива.
На първо място, те регулират чревната микрофлора и по този начин поддържат правилното съотношение между полезни и вредни микроорганизми. Така червата могат да работят оптимално и храносмилането да протича безпроблемно.
Освен това, пробиотиците служат като треньори за имунната система. Те й помагат да разграничава полезните от вредните бактерии и да създава имунен отговор само когато е наистина нужен. Пробиотиците подпомагат секретирането на възпалителните медиатори и така подпомагат адекватното развитие на имунната система. Ако тя не е оптимално функционална, рискът от алергични реакции и автоимунни заболявания е значително по-висок.
На последно място, пробиотиците служат като медиатори за гените, които отговарят за клетъчното делене на чревната мукоза. Експресията на тези гени подпомага чревната мукоза, като инструктира клетките да се предпазват от вредните микроорганизми.
Синдром на пропускливите черва – лечение
Учените все още спорят дали синдромът на пропускливите черва може да бъде напълно излекуван. Въпреки това, са единодушни, че някои промени в начина на живот могат да доведат до значителни подобрения. Те включват:
- Консумация на качествена храна;
- Изключване на глутена и захарта от менюто (често хората със синдром на пропускливите черва имат сензитивност към тези вещества);
- Повече сън и качествена почивка, особено при силен стрес;
- Повече движение и добра физическа активност;
- Прием на качествени пробиотици.
Пробиотици можете да си набавяте по два основни начина – чрез храни и напитки или чрез хранителни добавки. Ако търсите качествена хранителна добавка с пробиотици, изберете Pro10Biotics. Всяка капсула съдържа 10 пробиотични щама и 50 милиарда живи клетки. Ако сте избрали да си набавяте полезни бактерии чрез храната, консумирате повече ферментирали продукти, кисело мляко, кефир и разбира се, комбуча.
Комбуча спада към категорията на ферментиралите напитки, което я прави перфектно допълнение към всяка здравословна диета. Освен на пробиотици е богата на антиоксиданти, витамини и минерали. Поръчайте вашия любим Комбуча Лайф вкус от тук.
1 коментар