Предвид наложеното извънредно положение в страната, много хора в момента работят от дома си за първи път. Знаем, че за някои от вас тази ситуация създава различни неудобства и предизвиква трудности. За това събрахме за вас списък с добри практики и полезни съвети, които ще направят хоум офисът не просто поносим, но и приятен.
Добра практика номер 1 – създайте си „офис пространство“
Много от съвременните професии реално не изискват физическо присъствие в офис. Но фактът, че всеки ден ставате и отивате на работа е определен психологически феномен, с който сте свикнали. За да започнете да приемате дома си като временно работно пространство, създайте си импровизиран офис.
Ясно е, че някои удобства ще липсват – може би големият монитор и офис столът. Въпреки това може да се възползвате от ситуацията, като създадете специално работно място в дома си. Това може да е бюро, кухненската маса или пък диванът ви – възможностите са неограничени. Важно е да ви е удобно и да внесете в него извеснта доза „офис“ излъчване. Сложете канцеларски материали, подгответе списъка със задачи и си създайте атмосфера, която да ви вкарва в работен режим.
Добра практика номер 2 – офис облеклото
Ако сте свикнали с определен дрескод в офиса, може да ви е забавно да работите по пижама няколко дни. Но идва един момент, в който психологията взема превес. Забележите ли, че работоспособността ви намалява, просто облечете подходящи дрехи за офиса. Започнете деня така, както бихте го направили, ако всичко беше нормално. Вземете душ, сложете офис тоалета и заемете „работното“ място.
Този трик доказано работи. Установено е, че следването на определена рутина ни настройва за конкретни действия. Тоест, вероятността да сте продуктивни значително се увеличава, ако започвате деня си по обичайния начин, защото тази рутина казва на мозъка ви „време е за работа“.
Добра практика номер 3 – вижте позитивите
Знаем, че това е време на изпитание за много от нас. Ежедневието ни е нарушено, има много неизвестни и нямаме контрол върху ситуацията. Но имаме контрол върху гледната си точка. Огледайте се и вижте всички позитиви на ситуацията – спестявате време, което иначе прекарвате в пътуване, спестявате разходи за гориво или градски транспорт. Имате възможност да прекарате повече време у дома със семейството си.
Може би точно сега е добър момент да дочетете онази книга, която започнахте преди половин година или да възобновите редовните тренировки, макар и онлайн. Може би сега ще имате време да сготвите всички вкусни гозби, до които иначе не стигате в делничните дни. Или пък ще споделите време и приятни моменти с децата си. Всяка ситуация има своите позитиви, дори тази. Насочете вниманието си към тях.
Добра практика номер 4 – напомняйте си, че и това ще мине
Да, не знаем колко време ще продължи периодът на карантина, но едно е сигурно – няма да е вечен. Рано или късно ще се върнем към нормалното си ежедневие и този период ще остане само като спомен в историята.
И докато сме на темата – не предозирайте с четенето и гледането на новини. Информационният поток, който медиите бълват в момента може да ви вкара в състояние на паника за броени минути. Не се поддавайте на негативизма и на притеснението. Не спекулирайте излишно и недейте да кроите планове за черното бъдеще. Истината е, че никой от нас не може да каже с точност какво предстои. Единственото, което ни остава е да присъстваме в настоящето.
Добра практика номер 5 – грижете се за имунитета си
Най-добрата защита срещу всякакви вируси, патогени, инфекциозни заболявания и бактерии не са маските и ръкавиците. Най-добрата защита е високият имунитет. За да го поддържате такъв в момента, направете следното:
- гответе у дома и използвайте повече свежи продукти;
- проветрявайте помещенията редовно;
- почивайте си качествено – между 6 и 8 часа сън са важни за високия имунитет;
- доставяйте на тялото си достатъчно витамини, минерали и пробиотици
смейте се – намирайте всеки ден повод да се смеете, да поддържате настроението и духа си висок.
Ние от екипа на Комбуча Лайф ви желаем спокойни дни и добро здраве.