В първата част на тази статия обсъдихме важността на витамин В – комплекс и за организма и разгледахме значението на всеки витамин от група В поотделно. Днес ще продължим със специфичните функции и източниците на всеки от ценните витамини.
В витамините по отделно
Пиридоксин
Витамин В6 взема участие в повече от 100 клетъчни ензимни реакции и помага на организма да метаболизира аминокиселините от храната. Освен това пиридоксинът отговаря за изграждането на червени кръвни клетки, подобрява имунната функция и участва в мозъчното развитие. Според някои проучвания, витаминът би могъл да понижи риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Макар и рядко срещан, дефицитът на витамин В6 може да доведе до мускулна слабост, депресия, временна загуба на паметта, нервност и раздразнителност, затруднения с концентрацията. Препоръчителната дневна доза витамин В6 за мъже и жени е 1,3 мг. Отлични източници на пиридоксин са:
- Зърнени култури
- Бобови растения
- Пресни плодове
- Сурови ядки
- Зеленолистни зеленчуци
- Риба и миди
- Месо
- Черен дроб
Биотин
Биотинът, известен още като витамин В7, взема участие в енергийния метаболизъм, дейността на имунната система, развитието на мозъка и поддържането на здравословни нива на кръвната захар. Дефицитът на витамин В6 често се свързва с недостиг на витамин В12. Недостигът на веществото може да причини анемия, депресия, объркване, лющене на устните, подуване на езика, пукнатини в ъглите на устата. Според специалистите, хората, страдащи от стомашно – чревни проблеми, автоимунни заболявания и алкохолна зависимост са с повишен риск от дефицит на биотин. Препоръчителният дневен прием на нутриента е 30 мкг. за жени и мъже. Натурални източници на витамин В6 са:
- Карфиол
- Яйчен жълтък
- Фъстъци
- Пилешко месо
- Черен дроб
- Гъби
Фолиева киселина
Витамин В9 намира широко приложение в хранителните добавки и подсилените храни под формата на фолиева киселина. Тялото използва витамина за формиране на червени кръвни клетки, които са ключови за преноса на кислород в организма. Фолиевата киселина е есенциална за развитието на нервната система по време на феталния период. Освен това, витамин В9 участва в синтеза на ДНК и клетъчния растеж . Още повече, фолиевата киселина е една от най – важните добавки по време на бременност и преди зачеване. Набавянето на оптималното количество витамин В9 минимизира риска от развитие на спина бифида при бебетата. Среднодневната препоръчителна доза фолиева киселина е 400 мкг. за жени и мъже.
Витамин В9 се съдържа в:
- Зеленолистни зеленчуци
- Бобови растения
- Зърнени храни
- Цитруси
- Семена
- Яйца
- Птиче месо
- Черен дроб
Kобаламин
Витамин В12 е важен нутриент, който помага за производството и поддръжката на миелиновата обвивка на клетките. Витаминът спомага синтеза на червени кръвни телца, подобрява когнитивната дейност, участва в производството на енергия. Според установените стандарти, възрастните се нуждаят от 2,4 мкг. кобаламин дневно, като дозата се увеличава за бременните и кърмещи жени (2,6 до 2,8 мкг).
Витамин В12 не се среща в растителни източници. Това означава, че хората, които продължително време не консумират месо, риба, мляко и млечни продукти са застрашени от дефицит на витамин В12. Същото се отнася и за кърмените бебета, чиито майки не консумират животински продукти. Друга уязвима група са възрастните хора. Установено е, че с възрастта абсорбцията на витамина, приет от хранителни източници намалява.
Недостигът на витамин В12 засяга както физическото, така и психо – емоционално състояние. Симптомите на дефицит включват загуба на телесно тегло, запек, понижен апетит, слабост, умора. Продължителната липса на витамина в организма може да причини увреждане на нервната система, объркване, депресия, деменция.
Почти всички животински продукти и техните деривати съдържат витамин В12. По – големи количества от витамина се срещат в телешкия черен дроб и стридите.
Трябва ли да приемаме витамини под формата на хранителни добавки
Ако смятате, че имате недостиг на витамини е най – добре да си направите лабораторно изследване. По този начин ще избегнете риска от предозиране и ще знаете от какво точно има нужда организмът ви. Обикновено, витаминозният дефицит се регулира чрез контролиран прием на хранителни добавки. Ако страдате от недостиг на витамини и минерали, тук можете да откриете голямо разнообразие от висококачествени суплементи на достъпни цени.
Когато липсите се запълнят, приемът на витамини под формата на хранителна добавка обикновено се преустановява. Най – добрият начин за поддържане на нутритивния баланс в организма след това е посредством спазване на балансирана диета и консумация на пресни и разнообразни храни.
Комбуча като източник на В – витамини
Позната на света вече повече от 2,000 години, Комбуча е древен еликсир, който се слави с неподражаемия си вкус и уникални здравни ползи. Освен че е отличен източник на пробиотици и полезни киселини, естествено ферментиралата напитка съдържа изобилие от витамини, в това число и от група В. Всъщност, Комбуча съдържа цели 7 от осемте витамина на В – комплекса – В1, 2, 3, 5, 6, 9, 12. Това е отлична новина за хората, които спазват растителен режим на хранене.
В допълнение към високата биологична активност на витамините от група В и благотворния ефект, който те оказват върху организма, Комбуча предоставя още ред ползи за тялото. Според нарастващ брой научни изследвания, консумацията на ферментиралия чай има общоукрепващо въздействие, подсилва естествените защитни сили на организма и спомага поддържането на отлично чревно здраве.
Ползи от приема на Комбуча
Като изцяло жива, ферментирала напитка, Комбуча добавя към хранителния режим високо съдържание на пробиотици, активни дрожди, аминокиселини, антиоксиданти. Редовната консумация на вкусния чай:
- Алкализира организма и балансира вътрешното pH
- Стимулира метаболизма и обмяната на веществата
- Подобрява храносмилането и насърчава перисталтиката
- Помага на тялото да се бори с оксидативния стрес
- Има детоксикиращо въздействие и спомага пречистването на черния дроб, жлъчката и бъбреците
- Балансира чревната микрофлора
- Енергизира и ободрява
- Насърчава клетъчната регенерация
- Има положително въздействие върху зрението
- Действа благоприятно при запек
- Влияе положително в случай на мигрена и облекчава главоболието
- Дава положителни резултати при артритни състояния и ревматизъм, тъй като спомага възстановяването на съединителната тъкан
Изберете любимия си Комбуча вкус в нашия онлайн магазин и се убедете в чудодейната сила на древния еликсир!