Великден е един от най – големите и светли християнски празници, който чества чудото на прераждането. Въпреки че мени датата си, страстната седмица винаги е обвързана с пролетната свежест и новото начало. Както винаги, символиката на празника е отразена и в храната, която традиционно се сервира на трапезата. Така например козунакът е обреден хляб, който олицетворява тялото на Христос, а яйцата са символ на възраждане, начало на нов живот и плодородие.
Подготовката за празника е трескава и дълга и включва различни ритуали, а фестивните блюда са пищни и разнообразни. Разбира се всяка домакиня се старае да почете традициите, но и да впечатли семейството и гостите с някое креативно и различно ястие. Точно затова днес избрахме да ви представим няколко интересни рецепти с Комбуча, които идеално ще допълнят Великденската трапеза и ще направят празника по – специален!
Натурално боядисани яйца с Комбуча оцет
Боядисването на Великденските яйца е един от най – важните обреди. Освен че е изпълнен със символика, обичаят е истинско забавление за малки и големи. В наши дни на пазара има десетки предложения за интересни и различни бои и декорации за яйца, но в миналото за боядисване са се използвали плодове, подправки, кореноплоди и обелки от зарзавати. Ако и вие сте почитатели на традиционните методи и предпочитате яйцата ви да са напълно натурални, нашето предложение със сигурност ще ви хареса!
Как се приготвят натурални бои
Технологията на всички натурални растителни бои за яйца е една и съща. Първо трябва да решите какви цветове искате да постигнете и след това да изберете подходящи продукти за извличането на цвета:
- Червено / розово – червено цвекло, обелено и нарязано на кубчета
- Оранжево – обелки от жълт лук
- Зелено – спанак
- Жълто – куркума на прах
- Бледо синьо – червено зеле, нарязано на парчета
- Лилаво – боровинки
За самото приготвяне на боите ще са ви нужни вода и тенджери. Поставете достатъчно количество от избраната съставка (например цвекло)и залейте с 2 – 3 чаши вода. Захлупете докато заври и след това намалете котлона, така че да къкри. Оставете да къкри между 10 и 50 минути, в зависимост от интензитета на цвета, който искате да постигнете. През това време измийте яйцата, сварете ги и ги подсушете с кърпа. Прецедете боята в подходящ съд и добавете 1 – 2 с.л. Комбуча оцет.
Внимателно сложете сварените яйца в горещата боя и оставете вътре до постигане на желаната наситеност на цвета. Яйцата могат да престоят и цяла вечер (особено при по – светлите цветове като жълто и зелено). Ако в кухнята е прекалено топло можете да сложите съда с боята и яйцата в хладилник след като течността се охлади. След като извадите яйцата ги подсушете с хартиена кърпа и леко полирайте с омазнен памук.
Лека майонеза с Комбуча
Майонезата е идеална добавка към свежи салати, прясно ферментирали зеленчуци, месо и дипове. Тази специална рецепта е иновативен прочит на класическата майонеза, с лека текстура и интересен вкус.
Необходими продукти
¼ ч. натурална Комбуча
2 жълтъка от големи яйца
½ ч.л. горчица на прах
½ ч.л. лук на прах
½ ч.л. чесън на прах
½ ч.л. сол
1 ч. зехтин
Начин на приготвяне
Изсипете всички съставки, освен зехтина в купата на пасатора и пасирайте на пулсации докато се получи хомогенна смес.
Започнете да пасирате непрестанно и добавяйте зехтина на тънка струйка без прекъсване. Добавяйте зехтина бавно, за да се получи хубава емулсия и да не се пресече. Целият процес ще ви отнеме около 4 – 5 минути.
Получената майонеза трябва да има кремообразна консистенция. Поставете я в хладилника за няколко часа, за да се стегне и да се хомогенизират вкусовете. Използвайте в любимата си рецепта с майонеза!
Комбуча сладолед
Този Комбуча сладолед е прекрасно допълнение към ароматния козунак както за десерт, така и за закуска или междинно хапване.
Необходими продукти
1 консерва кокосова сметана (охладена от предната вечер в хладилника)
½ ч. сурово кашу, накиснато във вода от предната вечер
4 – 5 с.л. кленов сироп
1 ч. Комбуча с вкус по ваш избор
Малка силиконова тавичка за охлаждане на сладоледа
Начин на приготвяне
Отцедете кашуто от водата и го подсушете с хартиена кърпа. Сложете го в блендер / кухненски робот заедно с кленовия сироп и разбийте до получаване на гладък крем. Добавете кокосовата сметана като оберете най – гъстата част от консервата. Ако се е отделила вода не я слагайте в сладоледа. Включете бледера / робота до хомогенизиране на сместа. Добавете Комбучата и включете отново за 1 – 2 минути. Изсипете сместа във формата за сладолед и вложете във фризер за 4 часа или докато се втвърди.
Извадете сладоледа от фризера преди сервиране и гарнирайте козунака с топка Комбуча сладолед. Друг чудесен начин да сервирате вкусния сладолед да сложите 2 топки в ниска чаша и да го залеете с любимата си Комбуча. Декорирайте с листа свежа мента и поднесете веднага.
Бързо пробиотични моркови с Комбуча
Тази година можете да поднесете хрупкави пробиотични моркови на Великденската трапеза. Освен че са изключително вкусни, тези свежи моркови са отличен начин да спомогнете храносмилането си. А най – хубавото е, че се приготвят бързо и лесно.
Необходими продукти
5 – 6 моркова (може да се направи и с краставици)
500 мл. Комбуча
Начин на приготвяне
Измийте, обелете и нарежете морковите на тънки лентички. Наредете ги в подходящ буркан и залейте с Комбуча. Затворете плътно буркана и оставете в хладилника за 48 часа. Сервирайте самостоятелно или под формата на пробиотична салата с майонезен дресинг. Ако решите да правите пробиотични краставици е най – добре да ги нарежете на шайби.
Дяволски яйца с Комбуча
Ако сами си приготвяте Комбуча и имате партида, на която ѝ предстои вторична ферментация, бихте могли да си направите уникални дяволски яйца за Великден или за дните след празника. За целта е необходимо да добавите сок от печено цвекло към вторичната ферментация на Комбуча.
Необходими продукти
1 – 2 глави червено цвекло
Комбуча след първична ферментация
Твърдо сварени яйца
Начина на приготвяне на Комбучата
Почистете и измийте цвеклото. Обвийте го в алуминиево фолио и го изпечете във фурната до омекване. Обелете изпеченото цвекло и го сложете в сокоизтисквачка. Готовият сок прецедете през марля и добавете по 2 – 3 с.л. към всяка бутилка Комбуча, преди да я затворите за вторична ферментация. Оставете Комбучата на стайна температура, за да ферментира повторно. В зависимост от температурата процеса отнема от 2 до 10 дни. За бързи резултати оставете в по – топло помещение.
Начин на приготвяне на дяволските яйца
Обелете и разрежете твърдо сварените яйца на половинки. Извадете жълтъците и ги поставете в купа. Половинките белтъци поставете в подходящ съд и залейте с Комбучата с цвекло. Цветът ѝ трябва да е наситено лилав. Оставете белтъците да престоят в Комбучата 10 – 30 минути. След като постигнете желаната наситеност на цвета извадете от Комбучата и подсушете с хартиена кърпа. Напълнете лилавите половинки с намачканите и овкусени жълтъци и изненадайте всички на трапезата! Комбучата можете да изпиете ;).
Подробна информация за приготвяне на домашна Комбуча можете да намерите в нашия блог!
Весели и вкусни празници от нашия екип!