В студени зимни месеци малко от нас посягат към охладени студени напитки, особено газирани такива. Ако искате да пиете повече комбуча, но през зимата това ви се струва мисията невъзможна, вероятно сте се питали дали може да я затопляте. Днес отговаряме на въпроса – може ли да се пие топла комбуча?
Комбуча представлява жива пробиотична напитка. Това, което я прави специална е наличието на активни пробиотични щамове в нея. За да не продължат да ферментират в бутилката, но да са полезни за организма ни, тези щамове трябва да се поддържат на определена температура. Традиционно комбуча се пие охладена до около 12 градуса, защото се смята, че това е оптималният градус за полезните в нея вещества.
Това обаче не изчерпва нутриентите в комбуча.
Комбуча съдържа също различни видове захари и въглехидрати като глюкоза и фруктоза, редица витамини като С и D, аминокиселини като теанин, както и протеини, ензими, полифеноли (танини), метилксантини като и микроелементи като калций и фосфор.
Този чай с древна история също така има до 700 различни пигмента и ароматни съединения, които му придават естествения цвят и вкусов профил. Както можем да видим от този кратък списък комбуча може да съдържа стотици съединения. Какви точно ще са те зависи от това дали напитката е приготвена с черен или зелен чай и как е запарен той.
Пробиотичните микроби в комбуча също произвеждат различни видове протеини и метаболитни странични продукти, за които се смята, че са полезни, но в тази област са необходими повече изследвания.
Тъй като броят на химичните съединения в чая е толкова различен, всеки вид комбуча ще реагира по различен начин на затопляне. Също е важно да решите с каква цел ще пиете напитката, защото при нагряването й някои от веществата ще бъдат унищожени.
И така, краткият отговор на въпроса е – да, но това променя химичния състав на течността.
Термо-чувствителни напитки и храни, като комбуча могат да се нагряват, но само до определена температура.
Нагряването на комбуча до 82 ºC води до унищожаване на всички микроби в чая. Това е известно като пастьоризация и е често срещано в търговското производство на комбуча за контрол на нивото на алкохол. Прави се и като метод да се предотврати избухването на бутилката в магазина. Важно е да знаете, че Комбуча Лайф не е пастьоризирана. По тази причина тя се съхранява на точно определена температура в магазинната мрежа, която поддържа напитката жива, но не активира ферментацията.
Ако решите у дома да си правите топла комбуча, ще трябва да използвате готварски термометър, за да не пастьоризирате напитката без да целите това.
Също така е вероятно някои от протеините и ензимите, присъстващи в чая, произведен от микробите, също да бъдат повлияни от нагряването. Тъй като това са биологично активни съединения, те предпочитат същите температури като микробите.
Много от другите химични съединения в комбуча ще останат стабилни при нагряване, както при приготвянето на нормален чай. Всяка група от тях обаче реагира по различен начин.
Ароматичните и ароматните съединения е вероятно да станат по-летливи и ефервесцентни и това да засили мириса на чая. Въпреки че тези съединения обикновено се извличат от обикновените чаени листа чрез топлина, дългото време на ферментация ще позволи екстракцията да се случи при по-ниски температури.
Как да затопляте комбуча чай без да унищожите полезните му вещества
Трикът е да използвате малък съд върху слаб огън, да разбърквате чая от време на време и да използвате термометър. Идеалната температура за консумация на чай е около 60 градуса. С комбуча нещата стоят по същия начин и тази температура няма да пастьоризира напитката. С други думи, ще можете да се насладите на топла комбуча и да се радвате на здравословните ползи от нея.
Известна доза от полезните бактерии няма да оцелеят при нагряването, но по-устойчивите ще останат в напитката.
Топла комбуча можете да комбинирате с плодово сладко, пресен настърган джинджифил или подправки по ваш избор. Този вариант е перфектен вместо следобедното кафе или вечер след хранене за стимулация на храносмилането.
Желаем ви щастливи и спокойни зимни дни