Навярно хиляди пъти ще чели за ползата от антиоксидантите и мощния им ефект. Всъщност, в последно време за тях се говори толкова много, че изглежда сякаш всички заглавия са за антиоксиданти, независимо дали става въпрос за нутриционистика, диететика или козметология. Ако се огледате, ще забележите, че дори в супермаркетите често се срещат хранителни продукти обогатени с антиоксиданти.
Въпреки цялото внимание което получават, антиоксидантите остават мистерия за повечето хора. Затова решихме да отделим специално внимание на тези изключително известни и все пак мистериозни вещества. В следващите редове ще получите изчерпателна информация относно начина, по който антиоксидантите работят, ползите от тях, както и списък с най – добрите натурални източници на ценните биологично активни агенти.
Какво са антиоксидантите
Както можете да предположите, думата „антиоксидант“ е чуждица. На български, антиоксидант означава противо – окислител, или вещество, което се бори с окислението в организма. Антиоксидантите са нискомолекулни съединения, които могат да се синтезират в организма или да попаднат в него посредством консумация на различни храни, напитки и добавки. Най – важната задача на антиоксидантите е да се борят с окислителното увреждане, което свободните радикали причиняват.
Съществуват различни видове органични и неорганични съединения, които попадат в групата на антиоксидантите. Освен че неутрализират свободните радикали, противо – окислителите предпазват тялото от други агресори. Те подобряват дейността на имунната система и помагат на организма да се справя по – лесно с вирусите, бактериите и останалите токсини. Някои витамини, минерали и аминокиселини също проявяват антиоксидантни свойства.
Както вече споменахме, човешкото тяло е оборудвано със собствена антиоксидантна система, предназначена да го защитава от вредното въздействие на свободните реактивни видове (ROS). За да направят това, антиоксидантите стабилизират нестабилните молекули на свободните радикали. По този начин антиоксидантите предотвратяват клетъчното увреждане, познато още като оксидативен стрес.
За свободните радикали и оксидативния стрес
При нормални условия, организмът успява самoстоятелно да неутрализира свободните радикали. В наши дни, обаче, постоянно влизаме в контакт с различни фактори, които стимулират образуването им. В резултат, техният брой надвишава този на антиоксидантите и се проявява т.нар. оксидативен стрес.
Свободни радикали
Свободните радикали са отпадни продукти от естествените биохимични процеси в тялото. Те се отделят почти постоянно в резултат на храносмилането и метаболизирането на нутриентите, клетъчната дейност и взаимодействието с околната среда. Въпреки че се могат да са пагубни, свободните радикали изпълняват и важни функции в организма. Например, те участват в съхранението и усвояването на някои аминокиселини, регулирането на имунния отговор, зарастването на рани и други. Все пак, неконтролираното производство на реактивни видове нарушава баланса в тялото и води до развитие на болестотворни процеси.
Оксидативен стрес
Оксидативният стрес се смята за един от най – пагубните здравословни проблеми на съвременните хора. Той се свързва с развитието на над 60 заболявания, сред които рак, деменция, автоимунни заболявания, диабет, сърдечно – съдови проблеми и други.
В дългосрочен план, оксидативният стрес може да увреди ДНК. Когато нестабилните молекули на свободните радикали се свържат със здрави клетки, те отнемат електрон от техните атоми. По този начин иначе здравите клетки също се превръщат в нестабилни. Ако процесът не бъде прекъснат, може да прерасне във верижна реакция с катастрофално въздействие върху здравето.
Окисляването и увреждането на клетките са основните фактори, които допринасят за преждевременното състаряване. Още повече, оксидативният стрес отслабва естествените защитни сили на организма и така повишава риска от развитие на инфекции и навлизане на патогени.
Фактори, които допринасят за формирането на свободни радикали и оксидативен стрес:
- Хроничен стрес
- Консумация на алкохол
- Продължителен прием на лекарства
- Контакт с токсини
- Повишени нива на кръвната захар
- Мръсен въздух
- Цигарен дим
- Нездравословна диета
- Дефицит на антиоксиданти
- Физическо претоварване
- Инфекции
- Прекомерно излагане на силна слънчева светлина без защита
- Нутритивен дисбаланс
Популярни антиоксиданти
Съществуват стотици вещества, които се класифицират като антиоксиданти. В действителност, обаче, терминът „антиоксидант“ не се отнася толкова до вида на веществото, колкото до поведението и свойствата, които то притежава. Преди малко споменахме, че антиоксидантите стабилизират молекулите на свободните радикали. Това се случва като двете вещества се свържат и антиоксидантът отдаде електрон на свободния радикал. По този начин реактивната молекула става отново стабилна.
Важно е да знаете, че някои антиоксиданти могат да предотвратят окислението в едни случаи и да го насърчат в други. Друг подвеждащ момент, когато става въпрос за антиоксиданти е разбирането, че различните видове са взаимозаменяеми. Всяко от тези ценни вещества има различна структура, следователно и различни биохимични свойства. Така например, няма как да очаквате, че витамин С ще изпълнява същата функция като селена.
Най – добре познатите екзогенни (идващи отвън) антиоксиданти са:
- Витамин С
- Витамин Е
- Витамин А
- Каротеноиди, в т.ч. бета – каротен, ликопен, лутеин, астаксантин, зеаксантин
- Селен
- Цинк
- Манган
- Флавоноиди
Примери за ендогенни антиоксиданти са:
- Коензим Q10
- Глутатион
- Алфа липоева киселина
- Мелатонин
- Пикочна киселина
- Супероксид дисмутаза (СОД / SOD)
Тук е важно да уточним, че антиоксидантите също могат да имат негативно въздействие, ако нивата им са прекалено високи.
Антиоксидантите и храната
Антиоксидантите са жизненоважни за оцеляването на всички живи организми. Тоест, ползите им не се ограничават само до хората. Всъщност, всички растения и животни, както и всички останали форми на живот, са снабдени със свои собствени антиоксидантни системи, които ги предпазват от свободните радикали и оксидативното увреждане. Следователно, различни видове антиоксиданти могат да бъдат открити във всички пълноценни хранителни източници от животински и растителен произход.
За да разберете колко точно са важни антиоксидантите, ще ви кажем, че без тях не бихме могли да живеем. Ако изведнъж способността на организма да синтезира антиоксиданти изчезне и не можем да си ги набавяме чрез диетата, нивото на свободните радикали ще се покачи до такава степен, че всички клетки ще бъдат увредени. Освен ендогенните антиоксиданти, есенциално значение за съществуването ни имат и някои екзогенни такива, като витамин С и витамин Е. Тях си набавяме чрез храната.
Разбира се, повечето натурални храни и напитки съдържат широка гама от антиоксиданти, които не са жизненоважни, но играят важна роля в поддържането на общото ни здравословно състояние и подсилването на имунитета. Именно набавянето на антиоксиданти е сред основните ползи от консумацията на растителни храни. Противо – окислителни вещества влизат в състава на месните и рибни продукти, но като цяло концентрацията им е по – ниска в сравнение с плодовете и зеленчуците.
Освен че имат положително въздействие върху човешкото здраве, антиоксидантите действат като естествени консерванти. Благодарение на това си свойство, те удължават живота както на натуралните, така и на преработените храни. Не случайно в множество продукти се добавя аскорбинова киселина (витамин С) или витамин Е!
Какво да очаквате в следващата статия
Днес се запознахте подробно с ползите от антиоксидантите и ефекта им върху здравето. Следващия път ще обсъдим как тези ценни вещества се вписват в диетата и кои храни и напитки са богати на антиоксиданти. Ще разберете какъв е ефектът на термичната обработка върху антиоксидантното съдържание в различните хранителни източници. Също така ще дискутираме дали и кога трябва да се приемат хранителни добавки с антиоксиданти. Следете блога ни за продължението!