Комбуча е ферментирала чаена напитка, която се приготвя посредством комбинирането на чаена инфузия, захар, стартер и симбиотична култура от бактерии и дрожди, или SCOBY (symbiotic culture of bacteria and yeast). Когато бъде добавена към подсладен чай, SCOBY инициира ферментационен процес, който води до формирането на разнообразни биоактивни съединения. Типично ферментацията протича при стайна температура в рамките на 7 до 14 дни. За производството на пробиотичната напитка могат да се използват различни видове инфузии, включително от зелен, червен, черен и жълт чай. Традиционният метод използва черен чай и бяла захар, но в наши дни зеленият чай е изключително популярна основа за Комбуча.
По време на ферментацията Комбуча се превръща в малка химична лаборатория, в която протичат множество биохимични реакции и се образува цяла палитра от полезни вещества. Ферментиралият чай е извор на пробиотици, минерали, витамини, аминокиселини, катехини, флавоноиди. Характеристиките на Комбуча зависят от редица параметри, включително вид на чая, продължителност на ферментацията, бактериален състав на SCOBY, температура. Всички тези особености променят качествата на различните видове ферментирал чай. Изследване от 2020та година анализира химичното съдържание на Комбуча, приготвена от различни видове чай и сравнява свойствата на получените напитки.
Полезна ли е Комбуча
В наши дни постоянно чуваме за вредното въздействие на оксидативния стрес и необходимостта от приемане на повече антиоксиданти. Динамиката и характеристиките на съвременния живот – нездравословни хранителни навици, обездвижване, стрес, замърсяване на околната среда, физическо претоварване – са основни външни фактори за прекомерния синтез на реактивни кислородни видове (ROS).
Нарушаването на хомеостаза, причинено от свободните радикали води до образуването на оксидативен стрес и увреждане на човешкия организъм. Това, от своя страна, е предпоставка за развитие на множество заболявания, включително атеросклероза, Алцхаймер, Паркинсон, преждевременно състаряване, затлъстяване, органна дисфункция и др. За да се поддържа естествения баланса между производството и неутрализирането на ROS, организмът се нуждае от лесно достъпни антиоксиданти.
Едни от най – разпространените антиоксиданти са витамините А, Е, С и полифенолите. Фенолните съединения са съществена част от диетата на хората и са предмет на засилен научен интерес поради изразените си общоукрепващи и антиоксидантни свойства. Те имат свойството да улавят различни вредни съединения и да забавят процесите на стареене и развитието на невродегенеративни заболявания.
Антиоксидантите се съдържат в изобилие в много от растенията. Чай, кафе, плодове, зеленчуци, подправки, билки са все източници на полезните съединения, които допълват диетата и допринасят за поддържането на оптимално здраве. Ферментацията е естествен начин за подсилване и съхраняване на полезните свойства на растенията. Комбуча е един от многото примери за това. Ферментиралият чай доказано:
- Подсилва работата на имунната система
- Стимулира детоксикацията на черния дроб
- Балансира чревния микробиом
- Насърчава перисталтиката
- Притежава антибактериални и антиоксидантни свойства
- Редуцира вредния холестерол
- Помага при диабет
- Ободрява и енергизира
Ферментационна продължителност и видове Комбуча – разликите
Опитана в точния етап от ферментацията, Комбуча е леко кисела на вкус, с приятни плодови нотки и деликатна пенливост. Само 1 – 2 дни след този перфектен момент напитката вече започва да наподобява оцет, а преди това е с по – сладък вкус и по – висока концентрация на захар. Вкусът ѝ варира и в зависимост от типа чай, който се използва за основа на напитката. Всъщност, освен че влияят върху вкусовите ѝ качества, периодът на ферментация и видът на чая променят и химичния състав на Комбуча.
Продължителност на ферментацията
Едно от най – полезните свойства на напитката е антиоксидантния ѝ потенциал. Оказва се, че в зависимост от времето на ферментиране, този потенциал се променя. Анализ върху времетраенето на ферментацията и антиоксидантните свойства на Комбуча показва, че през седмия ден на ферментиране чаят има най – добри показатели по този параметър.
Същото откритие е било направено и за разнообразието от микроорганизми. Това може да е индикатор, че колкото по – голямо разнообразие от микроорганизми има в Комбуча, толкова по – силни са антиооксидантните ѝ свойства. В допълнение, през този период се наблюдава и промяна в баланса между дрожди и млечнокисели бактерии, което също е предпоставка за повишената антиоксиданта активност.
Значението на вида чай
Друг фактор, който влияе върху това важно свойство на Комбуча е вида на вложения чай. Чаят е основната съставка на Комбуча и именно той има най – голямо отношение към наличието на фитонутриентив напитката. Чаят е богат на катехини и полифеноли, които са отговорни за антиоксидантната активност на Комбуча.
Според изследванията, зеленият чай се характеризира с най – силно изразени антиоксидантни качества. Червеният и белият чай се класират по – надолу според този критерий, а черният чай демонстрира най – нисък антиоксидантен потенциал.
Данните показват, че общото съдържание на полифеноли в Комбуча зависи както от продължителността на ферментационния процес , така и от типа чай. И тук зеленият чай е с най – добри показатели, съдържащ най – голямо количество полифеноли. С малко по – ниско съдържание са червеният и белият чай, докато черният отново остава на последно място. Въпреки това, количеството на тези съединения значително може да се увеличи при различните видове чай в хода на ферментацията.
В Комбуча приготвена от зелен и черен чай, съдържанието на полифенолни съединения се увеличава в течение на времето, достигайки най – високи стойности на 14ия ден. От друга страна количеството полифеноли в Комбуча от червен чай е най – ниско, но остава постоянно през целия ферментационен процес. Този вид Комбуча има голяма концентрация на флавоноиди.
В заключение
Увеличаването на полифенолните съединения се свърза с многобройни реакции, протичащи по време на ферментацията. Ензимното окисление на полифеноли води до образуване на катехини и флавоноиди, които имат изразени антиоксидантни качества и подобряват здравето. В допълнение, някои микроорганизми имат способността да си взаимодействат с различни полифеноли в чая, разграждайки ги до по – прости частици. Това повишава противо – окислителната им сила. Още повече, ферментацията предизвиква разпадането на клетъчните стени и по този начин индуцира освобождаване на разнообразни антиоксидантни съединения.
Комбуча е изключително полезна ферментирала напитка, която подобрява защитните функции на организма и противодейства оксидативния стрес. Според данните от изследванията Комбуча приготвена от зелен чай е добър източник на фитонутриенти и притежава отлични антиоксидантни свойства. Комбуча Лайф е първокласна ферментирала напитка, която се приготвя от зелен чай. Повече за ползите от редовната консумация на Комбуча Лайф можете да научите в нашия блог. Разгледайте всички Комбуча Лайф вкусове в магазина ни.