Зеленият чай се слави като една от най – полезните напитки в света. Изобилстващ от множество биоактивни фито съединения, той се отличава със завидна антиоксидантна активност и множество положителни ефекти върху човешкото здраве. Според редица проучвания, редовната консумация на зелен чай подобрява когнитивната дейност, предпазва от развитие на рак, редуцира риска от сърдечно-съдови заболявания, насърчава горенето на мазнини, тонизира и енергизира.
Не толкова известен факт е, че ароматната инфузия може да окаже благоприятно въздействие върху костното здраве. Изследвания върху ефекта от ежедневния прием на зелен чай установяват, че активните вещества в растението подобряват костния метаболизъм и понижават риска от развитие на остеопороза при хора в напреднала възраст.
Как протича костният метаболизъм
На пръв поглед костите изглеждат като пасивни структури, които не се променят. В действителност обаче, в тях непрестанно протичат динамични процеси на производство и резорбция на костна тъкан. Нормалният костен метаболизъм е основополагащ за здравето и устойчивостта на костите през целия живот. Освен прякото въздействие върху стойката и способността да стоим изправени и да се движим, здравето на костите се отразява още върху производството на кръвни клетки (хемопоезата), минералният и алкално-киселинният баланс на тялото, имунният отговор и поддържането на цялостната хомеостаза в организма.
Костите са съставени от три вида клетки – остеобласти, остеокласти и остеоцити. Остеобластите са специализирани клетки, които отговарят за синтеза на костно вещество и костната минерализация, както при началното формиране на костите, така и през целия живот. В хода на формиране на костна тъкан, костният матрикс постепенно обвива остеобластите и костната тъкан се калцира. По този начин остеобластите се трансформират в остеоцити. Това са зрели костни клетки, които съставляват над 90% от костната тъкан.
Остеокластите изпълняват жизненоважна роля в костното ремоделиране. Тези специализирани клетки отговарят за резорбцията на костно вещество и имат способността да разграждат минерализираната костна тъкан. Тяхната функция е жизненоважна за поддържането на здрави кости. Костната резорбция регулира и серумните нива на калций в тялото. Целият процес на костно ремоделиране протича на 5 етапа:
- Активиране
- Резорбция
- Образуване
- Минерализация
- Покой
Всяко нарушаване на този непрестанен кръговрат е предпоставка за развитие на проблеми. С напредване на възрастта интензивното производство и натрупване на костна тъкан намалява и тялото само поддържа количеството костна маса. Този преход става около 30 – годишна възраст. През годините има редица ендогенни и екзогенни процеси, които предопределят колко здрави и издръжливи ще бъдат костите ви. Правилното протичане на костния метаболизъм и грижата за опорно – двигателния апарат са най – важните фактори за предотвратяване на костни заболявания, в това число остеопороза.
Фактори, които увеличават риска от остеопороза и костни болести
Остеопорозата е метаболитно заболяване, което се изразява в загуба на костна плътност, редуциране на костната маса и повишаване на риска от фрактури и счупвания. Заболяването може да се развива в рамките на десетилетия или да настъпи сравнително бързо. Прогресията на остеопорозата зависи от факторите, които причиняват повишената резорбция на костна тъкан. Според статистическите данни, жените в периода след менопауза са най – уязвими поради рязката промяна в нивата на естрогени. Дамите са изложени на 4 пъти по-висок риск от остеопороза, в сравнение с господата. Други фактори, които допринасят за прогресивната загуба на костна маса включват:
- Нездравословна диета, бедна на калций
- Повишена консумация на алкохол, захар и захарни изделия, сол и кофеин
- Липса на физическа активност, обездвижване
- Оксидативен стрес
- Фамилна обремененост
- Често боледуване
- Малабсорбция на хранителни вещества и храносмилателни нарушения
- Ниски нива на естроген
- Хормонални нарушения
- Наднормено тегло
- Дефицит на витамин D
- Прием на определени медикаменти
- Безсъние
Въздействието на зеления чай върху костния метаболизъм
Няколко различни изследвания се фокусират върху въздействието на съединенията в зеления чай върху костното здраве. Според събраната информация, редовната консумация на популярната напитка може да насърчи формирането на нова костна тъкан и едновременно с това да забави резорбцията на костно вещество. Този благотворен ефект на зеления чай се отдава най – вече на високата концентрация на полифеноли в сушените листа на растението, като най – отличителни са веществата EGCG и ECG (различни видове катехини).
Анализ на научната литература върху ефекта от регулярната консумация на зелен чай спрямо костния метаболизъм установява, че и жените и мъжете, които ежедневно консумират ароматната инфузия са с понижен риск от развитие на остеопороза. Тези открития се потвърждават от редица изследвания върху животни. Учените са на мнение, че благотворното въздействие на растението се дължи на няколко фактора:
Зелен чай срещу оксидативен стрес
Според специалистите, оксидативният стрес (ОС) е основен фактор, който се свързва с ускорена загуба на костна тъкан. Повишените нива на ОС потискат диференциацията (деленето) и едновременно с това повишават апоптозата (клетъчна смърт) на остеобластите. Така ОС забавя производството на костна тъкан. В същото време остеобластите могат да произвеждат антиоксиданти, които предпазват костите от реактивни кислородни видове (ROS), които имат директно въздействие върху костната резорбция. Понижената антиоксидантна защита и повишените нива на ОС са характерни при мъже и жени с понижена костна плътност. Зеленият чай има богато съдържание на антиоксиданти, които противодействат вредното влияние на свободните радикали и редуцират нивата на оксидативен стрес в организма.
Зелен чай за намалена костна резорбция
За да се осигури нормалния костен метаболизъм и да се предотврати прекомерната костна резорбция, при част от остеокластите се задейства апоптоза. При смущаване на този процес се наблюдава ускорена загуба на костна плътност. В такъв случай вещества, които инхибират диференциацията или насърчават апоптозата при остеокластите биха могли да се използват в терапията на остеопороза и други костни болести, причинени от повишена остеокластна активност. Полифенолите в зеления чай, по – специално EGCG, могат да потиснат резорбцията на костна тъкан и редуцират броя на остеокластите.
Зелен чай против възпаления
Нискостепенното системно възпаление може да допринесе за хроничната загуба на костна маса. В процеса на развитие на заболяването, костното ремоделиране може да бъде нарушено, причинявайки понижаване на костната плътност. Това се дължи основно на повишаването на нивата на някои провъзпалителни медиатори. Те могат директно или индиректно да повишат производството на остеокласти и да инхибират активността на остеобластите. Някои изследвания показват, че полифенолите в зеления чай действат противовъзпалително и намаляват загубата на костна маса.
В заключение
Зеленият чай е популярна напитка с множество предимства за здравето. Той е отличен заместител на кафето, който не само ободрява, а и предпазва костите от дегенеративни заболявания и загуба на костна маса. Можете да го намерите във всеки магазин под формата на пакетчета, насипно, в комбинация с други чайове, както и на прах (матча). Вкусен и изключително здравословен начин да си набавите дневната доза зелен чай е Комбуча. Естествено ферментиралата напитка се отличава с високо съдържание на полезни пробиотични бактерии и ценни фитонутриенти, сред които витамин С и В – витамини, които са важни за костното здраве. Всички видове Комбуча Лайф можете да намерите в нашия онлайн магазин или в търговската мрежа!
Източници
Shen CL, Yeh JK, Cao JJ, Wang JS. Green tea and bone metabolism. Nutr Res. 2009 Jul;29(7):437-56. doi: 10.1016/j.nutres.2009.06.008. Erratum in: Nutr Res. 2009 Sep;29(9):684. PMID: 19700031; PMCID: PMC2754215.
Sun K, Wang L, Ma Q, Cui Q, Lv Q, Zhang W, Li X. Association between tea consumption and osteoporosis: A meta-analysis. Medicine (Baltimore). 2017 Dec;96(49):e9034. doi: 10.1097/MD.0000000000009034. PMID: 29245297; PMCID: PMC5728912.
Chacko SM, Thambi PT, Kuttan R, Nishigaki I. Beneficial effects of green tea: a literature review. Chin Med. 2010 Apr 6;5:13. doi: 10.1186/1749-8546-5-13. PMID: 20370896; PMCID: PMC2855614.