В наши дни се радваме на огромно разнообразие от всякакви продукти. Това обаче често затрунява избора ни и ни обърква в използването им. Оцетът е едно от тези допълнения, които човечеството използва от хилядолетия. И още от древността неговите разновидности са били стотици. В зависимост от региона, наличните суровни и нуждите на тялото, хората са произвеждали различни видове оцет. Днес ние имаме достъп до почти всеки един от тях. Ето за какво са полезни и как да ги изпозлвате, за да извлечете максимума от консумацията им.
Кратка история на оцета
Терминът за оцет идва от френския израз „vin aigre”, което в буквален превод означава кисело вино. Той се получава при добавянето на бактерии към различни видове течна суровина. В повечето случаи това е алкохол – вино, сайдер или бира. С други думи, към алкохолната напитка се добавят полезни микроорганизми, които стартират ферментационен процес. Оцет може да се получи и при по-дълго ферментиране на някои видове безалкохолни напитки. Процесът на ферментация зависи от използваните суровини, температура и влажността в помещението.
Традиционно оцетът е бил домашно приготвяна храна. Вкусът му зависи изключително от стартовата течност и нейните индивидуални характеристики.
В наше време оцетът намира множество приложения. Разбира се, използваме го за овкусяване на салати и ястия, за маринати и сосове, но това не е всичко. Оцетът може да се прилага в домакинството за почистване на мазни повърхности и дезинфекция. Някои хора го приемат като народен лек, който има следните ползи за здравето:
- Регулира кръвната захар;
- Удължава усещането за ситост и регулира апетита;
- Облекчава болките в гърлото;
- Подобрява състоянието на кожата и я тонизира;
- Заздравява косата (може да се използва като терапия след измиване с шампоан);
- Облекчава пърхута при локално нанасяне върху скалпа;
- Убива бактериите в устната кухина;
- Избелва зъбите;
Всичко това, както сами се досещате, се дължи на богатия набор от полезни бактерии, които колонизират стартовата течност при процеса на ферментация. Това обаче не изчерпва темата, защото различните видове оцет намират различни приложения. Ето ги и най-често използваните.
Бял оцет
Белият оцет се получава от 5 до 10% оцетна киселина и 90-95% вода чрез метод на дестилация. Той е един от най-използваните в световен мащаб. Вкусът му е остър и интензивен и често се влага в рецепти за домашен кетчуп, при варене на яйца и за да направи картофеното пюре светло и пухкаво. Широко приложение намира и в домакинството като средство за почистване. Смесен със сода, прави чудесна пяна, която премахва дори най-упоритите мазни петна. Има свойството да обезмирисява и за това често се използва за почистването на хладилници, шкафове и помещения със застояла храна.
Бял винен оцет
Както се досещате, този оцет се получава при ферментация на бяло вино. Вкусът му е по-мек от този на дестилирания бял и ябълковия оцет. Използва се основно за овкусяване на салати, сосове и като добавка към маринати.
Балсамов оцет
В наше време това е една от най-популярните разновидности на подправката. Колкото по-стар е оцетът, толкова по-тъмен е, а консистенцията му е по-плътна. Цената на балсамовия оцет може да достигне до 300 лв за бутилка. Родината му е Италия, а за приготвянето му се използва гроздова шира (прясно намачканите гроздови плодчета заедно с люспите и семената).
Балсамовият оцет пасва перфектно на зехтина и комбинацията от тях е чудесен дресинг за всяка салата. Използва се за овкусяване на сирена (особено моцарела), както и за бяло месо.
Оцет от шампанско
Този екзотичен и скъп оцет се получава при ферментация на шампанско. Има изключително лек сладко-кисел вкус. Използва се за овкусяване на салати и в маринати за всякакъв тип месо.
Оцет от червено вино
При ферментацията на червено вино се получава много кисел червен на цвят оцет, който често се използва в класическата френска кухня. Сгответе с него яхния с месо на бавен огън и зарадвайте гостите си с невероятен вкус.
Оризов оцет
Получава се при ферментация на оризово вино. Има много деликатен, сладък вкус. Спада към категорията на по-малко киселинните оцетни подправки. Цветът му варира в зависимост от страната на производаство – може да е прозрачно кафяв, червен, дори почти черен. Както се досещате, пасва перфектно на всякакви азиатски рецепти.
Ябълков оцет
Ябълковият оцет доби огромна популярност през последните няколко години, най-вече като средство за контролиране на апетита. Получава се при ферментация на ябълков сок, което му придава уникален вкус. Смесете го със зехтин за перфектния салатен винегрет или овкусете с него рибни ястия или месо.
Много дами го използват като алтернатива на балсама за коса. Просто смесете равни количества вода и оцет и облейте обилно скалпа след измиване. Така ще заздравите косъма и ще се избавите от упорития пърхот.
Малцов оцет
Приготвя се от малцов ечемик, който е заготовката за бира. При процеса на ферментация алкохолът се трансформира в този вкусен оцет, който е класическата добавка към английския „фиш енд чипс“. Когато британците колонизират Индия го в насят в субконтинента и така този оцет става част от някои класически индийски рецепти.
Комбуча оцет
Както разбирате от името, това е оцет, получен при продължителната ферментация на комбуча. Характеризира се с много кисел, леко газиран вкус и е чудесен за овкусяване на салати, сосове и супи. С него можете да приготвяте ферментирали зеленчуци или да го приемате като народен лек за по-здрав стомах.
Вкусът му зависи от стартовия чай и варира от по-лек и сладникав, до плътен и натрапчив. Комбуча оцетът се влага в много домашни рецепти за разкрасяване – като средство за тонизиране на кожата, косата и ноктите. В най-добрия случай вътрешната и външната употреба се комбинират, за да се радвате на оптимално здраве.
Поръчайте вашата бутилка комбуча оцет от онлайн магазина ни. Споделете в коментарите кой е вашият любим оцет и защо.