Комбуча е жива напитка, която съдържа множество полезни вещества. Най-изобилни сред тях са пробиотиците. Освен тях комбуча съдържа голямо количество важни киселини и витамини от група В. Днес ще обърнем внимание на последните. Ще разберете точно кои витамини от група В-група се съдържат в комбуча и за какво са полезни те.
Витамини в комбуча
Може би знаете, че витамините от В-група са типични за храните от животински произход. Това е и причината толкова вегани и вегетарианци да страдат от дефицит на тези нутриенти. Как тогава една напитка може да ги съдържа?
Отговорът се крие в метода на приготвяне на комбуча. При ферментацията се случват специфични химични процеси, които насищат крайната напитка не само с пробиотици, но и с витамини от група В.
Ето и кои са те конкретно и за какво са полезни.
Тиамин – витамин В1
Този витамин е важен за:
- Разграждането на захарните молекули от храната;
- Синтеза на някои специфични невротрансмитери;
- Производството на мастни киселини;
- Синтеза на някои хормони.
Освен в комбуча, този витамин се съдържа също в зърнените храни, свинското, мидите, бобовите култури, семената и ядките.
Дефицитът на витамин В1 е рядко срещан и обикновено се проявява при хора с диабет, сърдечна недостатъчност, както и при тези, които страдат от ХИВ/СПИН. Недостигът му може да се прояви като рязка загуба на тегло, липса на апетит, проблеми с паметта, сърдечни проблеми, изтръпване на крайниците, загуба на мускулна маса и слаби рефлекси.
Свръх консумацията на алкохол също повлиява нивата на този витамин.
Рибофлавин – витамин В2
Рибофлавинът е важен за:
- Разграждането на мазнините, различни медикаменти и стероидни хормони;
- Производството на енергия;
- Конвертирането на триптофан в ниацин;
- Конвертирането на витамин В6 в коензими;
Храните, които са богати на този витамин са органичните меса, зърнените закуски, киселото мляко, гъбите и бадемите.
При недостиг на рибофлавин може да наблюдавате кожни проблеми, подуване на устните и гърлото, подути, нацепени устни, косопад и зачервяване на очите.
Този дефицит е изключително рядко срещан, но може да доведе до анемия и катаракта. По-застрашени са бременните жени. Ето защо за тях е важно да си набавят цялостен В-комплекс.
Ниацин – витамин В3
Витамин В3 се трансформира в редица коензими. Един от най-важните сред тях е никотинамид аденин динуклеотид (NAD). Този коензим участва в над 400 различни ензимни реакции, свързани с:
- Трансформирането на нутриентите от храната в енергия;
- Клетъчните метаболитни процеси;
- Междуклетъчната комуникация;
- ДНК клетъчната експресия.
Храните, които съдържат този витамин са ядки, бобови и някои зърнени култури. Ниацинът от тези храни обаче трудно се усвоява от тялото.
Недостигът на витамин В3 също е сред по-рядко срещаните и се проявява най-вече като кожни проблеми (дисколорация, тъмни петна, промяна в текстурата на кожата), повръщане, запек или диария, депресия, преумора и главоболие.
Пантотенова киселина – витамин В5
Този витамин е необходим на тялото за синтеза на коензими, протеини и мазнини. Пренася се до тъканите от червените кръвни телца. Съдържа се в по-големи количества в червеното месо, гъбите шийтаке, някои мазни видове риба, пилешкото месо, слънчогледовите семки и авокадото.
Дефицитът му се проявява като изтръпване на крайниците, раздразнителност, безпокойство и безсъние, липса на апетит и главоболие. Липсата на този витамин обикновено се проявява при хора със специфична генна мутация, позната като мутация на свързаната с пантотенатна киназа невродегенерация 2.
Пиридоксин – витамн В6
Този витамин участва в над 100 ензимни реакции. Тялото го използва за:
- Аминокиселинен метаболизъм;
- Разграждането на въглехидрати и мазнини;
- Правилното мозъчно развитие;
- Оптималната функция на имунната система.
Пиридоксин се среща в чистите, качествени меса, нахутът, сьомгата и други мазни риби, пилешкото месо, картофите и обогатените зърнени храни.
Недостигът на този витамин може да се прояви като анемия, нацепване на устните, пукнатини в крайчетата на устата, отслабена имунна функция, подут език, депресия и объркване. Дефицитът на В6 често се свързва с недостиг на В12.
Фолиева киселина – витамин В9
Фолиевата киселина е позната на всяка бременна жена като основна хранителна добавка, необходима за нормалното развитие на плода. Витамин В9 е необходим за:
- ДНК репликирането;
- Метаболизирането на витамини;
- Метаболизма на аминокиселини;
- Адекватното клетъчно делене.
Този витамин се съдържа в зеленолистните, в телешкия дроб, авокадото, папаята, яйцата, бобовите и ядките.
Дефицитът му се изразява в цялостно усещане за липса на енергия, главоболие, сърцебиене, раздразнителност, подут език и проблеми с косата, кожата и ноктите.
Освен за бременните, този витамин е важен и за хората с целиакия, както и за тези, при които има изменение на абсорбцията на нутриенти.
Метилкобаламин – витамин В12
Този витамин е може би най-популярният от всички витамини от В-група. Дефицитът му се превръща в епидемия през последните десетилетия, а симптомите на липсата му са изключително разностранни. Това прави диагностиката по-трудна.
Витамин В12 участва в:
- Изграждането на червени кръвни телца;
- ДНК синтеза;
- Функцията на мозъка и нервната система;
- Метаболизма на мазнини и протеини.
Съдържа се в мидите, телешкото, сьомгата и някои млечни продукти. По тази причина често недостигът му се наблюдава при вегани и вегетарианци, които не суплементират.
Най-често срещаните симптоми при дефицита му са умора, загуба на тегло и мускулна маса, проблеми с паметта, запек, загуба на апетит, депресия и изтръпване в крайниците. Ако не се адресира, този недостиг може да доведе до анемия и други по-сериозни здравословни проблеми.
Всички тези витамини се срещат в неголеми количества в комбуча. Консумацията на живи храни и напитки е незаменим начин да се погрижите за доброто си здраве. Ако наблюдавате симптоми от изброените тук, консултирайте се със специалист.