Желязото е ценен нутриент, който има пряко въздействие върху човешкото здраве и виталитет посредством ефекта си върху чревната микробиота, имунитета и участието си в различни биохимични процеси, критични за поддържането на живота. Микроелементът изпълнява ролята на универсален кофактор за различни протеини, включително хемоглобин, и голям брой ензими, участващи в транспорта на кислород, клетъчния растеж и развитието.
В същото време дефицитът на желязо е най – често срещаното нутритивно разстройство. То засяга над 40% от населението на развиващите се страни и повече от 1/10 от хората в развитите страни. Това е глобален проблем, който застрашава здравето на милиони хора по света и е най – честата причина за развитие на желязо – дефицитна анемия. Неприятното състояние сериозно влошава качеството на живот и може да доведе до множество усложнения.
Според изследванията, основните причини за ниските железни нива при съвременните хора са две – диета, бедна на желязо и нарушена желязна абсорбция в организма. Лекарите най – често адресират проблема като предписват прием на железни добавки. Освен менюто и суплементите, обаче, усвояването на желязо се влияят директно от гастро – интестиналното здраве и състоянието на чревния микробиом. Връзката между железния метаболизъм и чревната микробиота се потвърждава от нарастващ брой проучвания.
Железен метаболизъм
Като есенциален участник в редица метаболитни реакции, желязото има отношение към жизненоважни витални функции, включително транспортиране и съхранение на кислород, трансфер на електрони, хормонален синтез, ДНК репликация, регулация на клетъчния цикъл, в ролята си на антиоксидант и др. За да протичат правилно всички тези процеси, нивата на микроелемента в тялото винаги трябва да са оптимални. Поддържането на железните стойности зависи както от приема на нутриента чрез храна и добавки, така и т неговия метаболизъм в организма.
Железният метаболизъм е сложен процес, подчинен на множество ендогенни биохимични реакции. Въпреки, че малко количество от нутриента ежедневно се екскретира посредством потта и урината и трябва да бъде възстановявано с храната, общите железни нива се контролират главно от рециклирането и съхраняването му в тялото. В храносмилателния тракт усвояването на желязо се осъществява от различни протеини и ензими, които транспортират елемента, трансформират го в биналични форми и медиират неговата абсорбция и съхранение. Гликопротеинът трансферин се свързва с желязото и осъществява неговата циркулация в кръвта и доставянето му до клетките и органите.
Бионаличността и степента на абсорбция на желязото от храната и хранителните добавки зависи от редица ендогенни и екзогенни фактори. Нивото на рН в стомашно – чревния тракт, консумацията на определени продукти и състоянието на чревната микрбобиота могат да окажат както положителен, така и отрицателен ефект върху чревния метаболизъм.
Чревният микробиом и желязото
Човешкият гастро – интестинален микробиом изпълнява есенциална роля в метаболизма, имунитета и когнитивната дейност и по този начин въздейства върху редица витални функции. Деликатният му баланс се регулира от различни фактори, като стрес, диета, начин на живот, физическа активност и др. През последните години учените са забелязали и деликатна зависимост между здравето на чревната микробиота и нивата на желязо в организма.
В чревния тракт попада голямо количество неусвоено желязо от храната. Според научните данни елементът оказва пряко въздействие върху чревната микрофлора, тъй като изпълнява функцията на кофактор на желязо – съдържащите протеини, необходими за окислително – редукционните процеси и метаболитните пътища. Освен това желязото е много важно за репликацията и оцеляването на почти всички видове бактерии.
Във връзка с тази зависимост, учените са открили, че дефицитът на микроелемента може значително да влоши състоянието на чревния микробиом и да доведе до прираст на патогенни микроорганизми. Едновременно с това специалистите са установили, че бактериалният дисбаланс е една от основните причини за нарушената абсорбция на желязо от храната.
Какво показват изследванията
Данните от различни тестове върху хора и животни показват, че оралният прием на желязо води до изменения в микробния състав в червата. Според наличната информация акумулирането на минерала в трудно усвоима форма провокира свръхрастеж на болестотворни бактерии и едновременно с това редуцира общите му нива в организма. Това води до дисбиоза, повишаване на нивата на оксидативен стрес и влошаване на чревното здраве. Резултатът е нарушен железен метаболизъм и увредена чревна микробиота.
В изследване върху бебета от Африка в етапа на отбиване става ясно, че чревната микрофлора значително се изменя под въздействие на железните нива в организма. Установява се, че ниските нива на минерала повишават риска от интестинални инфекции и промяна в съдържанието и нивата на бактериалните щамове в червата. Сходни резултати се публикуват от изследване върху индийски жени. При тях дефицитът на желязо е пряко свързан със спад в популацията на Лактобацилите.
Всички тези открития показват, че поддържането на оптимални железни нива и здрав чревен микробиом е жизненоважно както за железния метаболизъм, така и за цялостното здраве. Точно затова специалистите препоръчват железният дефицит да бъде адресиран не само с прием на железни суплементи, а и с подсилване на чревната микробиота.
Подобряване на железния метаболизъм
Поддържането на бактериалния баланс в чревния тракт е стъпка към по – добро здраве. За да се радвате на силен микробиом е важно да се храните здравословно и да предоставяте на организма си достатъчно количество пробиотици и пребиотици. По този начин чревната микрофлора получава допълнителна подкрепа и разнообразието от полезни бактерии се увеличава. Оптималното равновесие в червата може да бъде постигнато чрез прием на хранителни добавки или пробиотични храни.
Добавянето на пробиотици в менюто е ефективен начин за подобряване на абсорбцията на желязо и укрепване на микробиотата. Според мнозина, редовната консумация на Комбуча има положителен ефект върху железния метаболизъм, тъй като ферментиралият чай е богат на полезни вещества, които спомагат абсорбцията на минерала. Въпреки че зеленият и черният чай в големи количества се асоциират с нарушения в усвояването на желязо, Комбуча е ферментирала пробиотична напитка с благотворно въздействие върху чревния микробиом. Съдържащите се в нея витамин С, фолиева киселина и лимонена киселина доказано ускоряват усвояването на желязо.
За да сте сигурни, че приетото с храната или добавки желязо наистина се усвоява, е важно как комбинирате нутреинтите в диетата си. Калцият, фитатите, млечният протеин, някои полифеноли и белтъците от соята, боба и яйцата инхибират абсорбцията на желязо. Затова лекарите изрично предупреждават железните суплементи и богатите на желязо храни да се приемат няколко часа преди или след консумация на млечни храни. Желязото трябва да се комбинира с продукти с високо съдържание на витамин С, витамин А, бета – каротен и полезни киселини. Спазването на тези правила гарантира оптимален железен метаболизъм и редуцира риска от желязо – дефицитна анемия!
Източници
Rusu IG, Suharoschi R, Vodnar DC, Pop CR, Socaci SA, Vulturar R, Istrati M, Moroșan I, Fărcaș AC, Kerezsi AD, Mureșan CI, Pop OL. Iron Supplementation Influence on the Gut Microbiota and Probiotic Intake Effect in Iron Deficiency-A Literature-Based Review. Nutrients. 2020 Jul 4;12(7):1993. doi: 10.3390/nu12071993. PMID: 32635533; PMCID: PMC7400826.
Yilmaz B, Li H. Gut Microbiota and Iron: The Crucial Actors in Health and Disease. Pharmaceuticals (Basel). 2018 Oct 5;11(4):98. doi: 10.3390/ph11040098. PMID: 30301142; PMCID: PMC6315993.
Teucher B, Olivares M, Cori H. Enhancers of iron absorption: ascorbic acid and other organic acids. Int J Vitam Nutr Res. 2004 Nov;74(6):403-19. doi: 10.1024/0300-9831.74.6.403. PMID: 15743017.