Лекари и учени от години ни предупреждават за негативното въздействие на газираните напитки върху здравето. Въпреки това консумацията им ежегодно се увеличава и безалкохолната индустрия преуспява. В световен план ръстът на продажбите на т.нар. соди се повишава с около 5% всяка година.
Днес основни консуматори на атрактивните безалкохолни са не възрастните, а децата, които ежедневно пият най – различни видове газирано. Освен високото захарно съдържание, тези привидно безопасни напитки често съдържат кофеин, изкуствени подсладители, оцветители и други химически съставки, които се асоциират с развитие на различни състояния. Точно затова специалистите постоянно ни приканват да се откажем от бълбукащите цветни питиета.
Ако все още се чудите дали газираните напитки наистина са вредни или се опитвате да ги откажете, но ви е трудно, останете с нас!
Какво съдържат газираните напитки
Газираните напитки съдържат три основни съставки: вода, подсладител и овкусител.
Основата на всички соди (от англ. нарицателно за всички видове газирани напитки) е газираната вода. Именно малките балончета въглероден диоксид са онова, което разграничава този вид напитки от обикновения сок. Тя може да бъде естествена, или да се произвежда в контролирана среда. Извори на натурална газирана вода има в целия свят, но те рядко се използват за приготвяне на газирани напитки. В повечето случаи се бутилират без допълнителни добавки. В безалкохолната индустрия се използва основно филтрирана вода с разтворен въглероден диоксид.
Вторият важен компонент е подсладителя. Той също може да бъде натурален или изкуствен. В миналото масово се е използвала кристална захар, но днес вече са създадени и открити десетки други подсладители. Някои от тях се използват като по – здравословни алтернативи, например стевия, еритритол, ксилитол, малтитол и др. Други, основно изкуствени, се смятат за опасни за здравето (аспартам, захарин, сукралоза, ацесулфам и др.). Последната съставка са овкусителите. В много случаи това е смесица от различни натурални и изкуствени ароматизанти, които придават специфичния вкус на любимата ви напитка.
За да се отличат на пазар производителите на газирано използват всевъзможни комбинации и непрестанно инвестират в разработване на нови и нови съставки, които да направят продукта им уникален. Днес голяма част от бълбукащите питиета съдържат кофеин и други стимуланти, които носят усещане за ободряване и прилив на енергия.
В какво се крие желанието за газирано
На първо място газираните напитки са с изключително високо захарно съдържание. Консумацията на захарни храни активира определени мозъчни участъци и предизвиква повишена секреция на допамин. Този есенциален невротрансмитер комуникира с наградния център, който се активира при приятни емоции. Това носи усещане за удоволствие. Когато чувството отмине, тялото започва отново да търси стимуланта, който го е провокирал, карайки ни да искаме още газирано. Задоволяването на това желания обикновено става подсъзнателно и при някои хора дори прераства в зависимост, която допълнително може да бъде подсилена от други съставки в газираните напитки. С течение на времето зависимостта води до прекомерна консумация на газирано и сериозни здравословни проблеми.
До какво може да доведе продължителната консумация на газирано
Надебеляване
Най – бързо забележимата вреда от редовната консумация на газирани напитки е прекомерното качване на килограми. Високото съдържание на бързи въглехидрати в конвенционалните соди води до ускорено натрупване на мазнини, най – вече в областта на корема и талията. Освен това калориите в тези сладки напитки са празни, което означава, че по никакъв начин не предоставят енергия или чувство за ситост на тялото. Вместо това потреблението им често засилва глада.
Дехидратация
Много хора предпочитат газирани напитки за утоляване на жаждата, особено през летните месеци. В действителност, лъжовното усещане за освежаване и хидратация, което те носят е само временно. Търсеният ефект бързо отминава и бива заменен от още по – силна жажда. Това се дължи на силната сладост на газираното. Истината е, че консумацията на голямо количество захар нарушава водния баланс в клетките и води до дехидратация на цялото тяло.
Развитие на хронични заболявания
Различни проучвания асоциират системната консумация на газирани напитки с развитие на хронични заболявания. Високото захарно съдържание на този вид питиета води до рязко покачване на кръвната захар, последвано от също толкова бърз спад. Според някои изследвания сладките газирани повишават секрецията на инсулин скоро след прием. В дългосрочен план се увеличава и риска от Диабет тип II.
Друг фактор, който може да допринесе за развитие на захарна болест е висцералния тип затлъстяване (около корема и талията), асоцииран с приема на газирани напитки. Подсладителите, в комбинация с останалите вредни съставки затормозяват чернодробната дейност, влошават здравето на чревната микробиота и повишават вероятността за развитие на сърдечносъдови заболявания.
Увреждане на зъбите
Газираните напитки съдържат киселини, които могат да допринесат за влошаване на оралното здраве. Киселинната среда в устната кухина създава благоприятни условия за разграждане на зъбния емайл. В комбинация със захарта, това увеличава риска от кариеси и протичане на патогенни процеси. Освен това содите често се консумират с лед. Студената напитка може и да ви се струва освежаваща, но е истински бич за зъбите, който създава микропукнатини и нарушава целостта им.
Кожни проблеми
Засилената консумация на захар и захарни храни и напитки повишава възпалителните процеси в организма и допринася за влошаване на симптомите на акне. Освен това при метаболизирането на захарта протича процес, наречен гликация, при който се отделят свободни радикали (AGEs). Когато нивото на тези окислителни вещества нарасне, антиоксидантите не успяват да ги неутрализират. В резултат AGEs започват да увреждат протеините, с които влязат в контакт, в това число колагена и еластина. Тези два белтъка изграждат кожата и ѝ придават еластичност и здрав вид. Хроничното нарушение в структурата им води до поява на фини линии и бръчки и ускорява процеса на стареене на кожата.
Флуктуации в енергийните нива
Мнозина използват газираните напитки като ободряващо средство. Привидно освежаващият ефект се дължи отново на високият калориен профил. За съжаление тези калории са празни. Те нямат реална хранителна стойност и енергизиращият им ефект е краткосрочен. След резкия скок в глюкозните нива винаги следва спад, който води до усещане за силна умора и слабост. Тези флуктуации в енергийните нива са изтощаващи и често предизвикват главоболие и други неприятни симптоми.
Добра алтернатива ли са диетичните газирани напитки
Според голяма част от привържениците на газирано преминаването към диетични соди спестява много от неблагоприятните ефекти. Въпреки ниското или нулево съдържание на захар, сладките напитки нямат реална хранителна стойност и не носят никакви ползи за организма. Освен това захарта често е заместена с изкуствени подсладители, чието въздействие върху здравето е спорно. Точно затова лекарите препоръчват стандартните газирани напитки да не бъдат замествани с диетични, а да се търси по – здравословен вариант.
Как да се откажем от газираното
Както вече споменахме, консумацията на газирани напитки понякога прераства в зависимост, от която е трудно да се откажем. В такъв случай е необходима много силна вола и консултация със специалист, който да ви изготви стриктен план за действие. Добрата новина е, че за повечето хора пиенето на газирано е по – скоро навик, отколкото пристрастеност, който с малко повече усилие може да бъде преодолян.
Винаги избирайте вода
Не забравяйте, че ако сте жадни най – добрият ви приятел е не содата, а водата! За да избегнете наливането с газирано през целия ден си направете график за пиене на вода. може да си нагласите аларма на телефона или да свалите приложение, което да ви напомня да изпиете чаша вода на всеки 30 – 40 минути. Така ще сте добре хидратирани и ще имате по – малко време да мислите за газирани напитки.
Не изгладнявайте
Друг важен момент е да не прегладнявате. Когато са гладни, но нямат нещо за хапване наоколо, много хора посягат към газираните напитки за енергия. За да избегнете този момент винаги носете в себе си нещо здравословно за хапване и се хранете на регулярни интервали от време.
Изберете здравословна алтернатива
Когато все пак ви се припие нещо ободряващо, което да ви зареди с енергия, заложете на Комбуча. Древният пробиотичен чай е не само изключително вкусен, а и много полезен. Редовната му консумация спомага за поддържане на водния баланс, укрепва чревната микрофлора, подсилва имунитета, подобрява храносмилането и метаболизма и носи още куп здравни ползи. А най – хубавото е, че има изобилие от свежи вкусове, в които несъмнено ще се влюбите!
Овладейте стреса
Когато сме стресирани или под силно напрежение често прибягваме към консумация на т.нар. комфортни храни и напитки, които най – често са сладки. За някои хора това са газираните напитки. Вместо да „преглъщате“ стреса със сода, се научете да го овладявате. Изпробвайте техники като йога, медитация, дълбоко дишане, упражнения, слушане на релаксираша музика.
Други методи за намляване на консумацията на газирани напитки включват дъвкане на дъвки без захар, хапване на плодове, пиене на чай.