Полезните бактерии са неразривна част от човешкия организъм. Тези разнообразни микроорганизми са есенциални за поддържането на хармонията в храносмилателната система и хомеостаза в тялото. Макар и миниатюрни, те оказват огромно въздействие върху гастро – интестиналния тракт, имунната дейност, поддържането на теглото, вида на кожата, когнитивната дейност и дори ефекта на стреса върху здравето. Тези малки помощници противодействат свръхрастежа на патогенни микроорганизми в червата, спомагат за балансиране на чревната микрофлора и укрепват чревната лигавица. По този начин те действат общоукрепващо и допринасят за постигане на оптимален здравен статус.
Най – естественият начин за поддържане на чревната микробиота е посредством консумация на подходящи храни, които подпомагат растежа на и разпространението на добрите бактерии. Такива са пребиотиците, както и ферментиралите продукти, като кисело мляко, кефир, Комбуча, кисело зеле, ферментирали зеленчуци, кимчи и др. Тъй като те се отличават с високо пробиотично съдържание, консумацията им възстановява и поддържа бактериалния баланс в червата и помага за получаване на всички здравни ползи от пробиотиците.
Отличен пример за благотворното въздействие на пробиотичните храни и напитки върху здравето са японците, които ежедневно консумират кимчи, мисо и други ферментирали продукти. За съжаление в наши дни диетата на повечето хора, в това число българите, рядко предоставя необходимото количество пробиотици. Точно затова днес е изключително популярно и дори необходимо да се приемат пробиотични добавки за поддържане на бактериалното равновесие. Въпросът е как да изберете подходящ суплемент сред огромното разнообразие на пазара?
Познавайте различните видове пробиотици
На науката са известни множество пробиотични видове, но най – проучвани и популярни за влагане в суплемнти са бифидобактериите и лактобацилите. Те се отличават със специфичното си въздействие върху организма и множеството здравни ползи които носят.
Бифидобактерии
Това са вид полезни бактерии, които се славят с положителното си въздействие върху имунната система и способността да инхибират растежа на патогенни микроорганизми в червата. Бифидобактериите спомагат и разграждането на лактозата в храносмилателния тракт и по този начин редуцират негативните последствия от лактозната непоносимост.
Лактобацили
Лактобацилите са специфичен вид бактерии, които произвеждат ензима лактаза. Този ензим отговаря за разграждането на млечната захар (лактоза). В допълнение, приемът на лактобацили стимулира абсорбцията на някои хранителни вещества, повишава енергийните нива и контролира растежа на вредни бактерии.
Други популярни видове пробиотици, които можете да срещнете в някои пробиотични добавки са Saccharomyces boulardi и Streptococcus thermophiles .
Търсете живи бактерии
Може би не сте наясно, но на пазара могат да бъдат открити суплементи с активирани и инактивирани пробиотични щамове. Според редица изследвания добавките с живи активирани бактерии са много по – ефективни и с по – бързо действие в сравнение с останалите.
Количеството има значение
На всяка опаковка на качествен пробиотик ще откриете информация за количеството бактерии в една дневна доза. Това е важна информация, която ви помага да разберете колко точно пробиотици поемате всеки ден. Специалистите споделят, че за постигане на оптимални резултати е добре ежедневно да се поемат поне 1 милиарда живи бактерии. При някои случаи (стомашно *- чревни заболявания, антибиотична терапия, отслабен имунитет) тази доза може да бъде увеличена за определен период от време.
Устойчивост и съхранение
Друг важен момент при избора на пробиотик е начинът на изработка на самия суплемент и устойчивостта на щамовете към агресивната киселинна среда в храносмилателния тракт. Преди да достигнат до червата, пробиотиците трябва да преминат през стомаха, където биват атакувани от стомашни сокове и жлъчни киселини. Неустойчивите видове бързо загиват в тези неблагоприятни условия и не носят никакви здравни ползи. Точно затова е препоръчително да се спрете на суплемент, в който пробиотиците са вложени в устойчива капсула и сами по себе си са по – издръжливи.
Освен към храносмилателни сокове, полезните бактерии са чувствителни и към температурни амплитуди и прекомерна жега. Поради тази причина някои добавки изискват съхранение в хладилник и имат много кратък на срок на годност. Това може да създаде неудобство по време на пътуване или при по – неблагоприятни климатични условия. За щастие на пазара има множество суплементи, които са преодолели този проблем посредством иновативни производствени технологии.
Търсете суплемент с разнообразни пробиотични щамове
Според специалистите добрата пробиотична добавка съдържа разнообразие от пробиотични щамове. Колкото повече видове полезни бактерии постъпват в стомашно – чревния тракт чрез суплементите, толкова по – здрава и устойчива е чревната микробиота. Това се дължи на факта, че различните щамове въздействат върху организма по различен начин и носят специфични здравни ползи. Най – добрите продукти съдържат поне два пробиотични вида и няколко щама.
Заложете на комбиниран продукт
Навярно сте чували за т.нар. синбиотици. Това са специлизирани хранителни добавки, които съдържат както полезни бактерии, така и пребиотици. Те се характеризират с по – добра усвоимост от организма и подобрено действие на суплемета.
Пребиотиците представляват несмилаеми хранителни фибри, които от биологична гледна точка се възприемат като баластни вещества, тъй като не могат да бъдат храносмелени от човешкия организъм. Въпреки това те изпълняват есенциална функция в тялото, тъй като служат за храна на полезните бактерии. По време на храносмилането на пребиотиците от пробиотиците в стомашно –чревния тракт се отделят и редица полезни вещества, които носят допълнителна здравна стойност.
Приемът на достатъчно количество пребиотици е основополагащ за състоянието на чревната микрофлора, храносмилането и поддържането на бактериалния баланс. Това е и основната причина производителите на хранителни добавки да се ориентират към производство на синбиотици. Ако искате да се радвате на комплексното въздействие и оздравителен ефект на полезните бактерии е най – добре да се спрете именно на комбиниран продукт!
Тук можете да намерите разнообразие от висококачествени и достъпни пробиотични добавки с доказан ефект!
Доверете се на природата
Ако не сте сигурни дали да вземате пробиотични добавки или не искате да ги приемате постоянно, непременно се уверете, че приемате достатъчно полезни бактерии чрез храната!
Един от най – лесните и вкусни начини да сте сигурни, че осигурявате на организма си необходимата доза пробиотици е Комбуча! Този уникален ферментирал чай изобилства от полезни бактерии, киселини и витамини от група В, които несъмнено ще подобрят здравословното ви състояние. Освежаващата напитка е подходяща за малки и големи и внася свежест и разнообразие в менюто през всеки сезон. Прочетете повече за ползите от ежедневната консумация на Комбуча в нашия блог и поръчайте вашия любим вкус още днес!