Помните ли добре познатия ябълков оцет, който се използваше за лечение на най-различни заболявания от майка ви или баба ви? Той има редица полезни свойства и много широка сфера на приложение, но днес ще отворим темата за един по-различен и специален сходен продукт – Комбуча оцет.
Вероятно се питате какво е Комбуча – яде ли се, пие ли се, гледа ли се? Отговорът и на трите въпроса е абсолютно „да“, а за да разберете в какви форми може да се яде, пие и гледа, последвайте този линк.
Накратко, само Комбуча се нарича зеленият чай, който се отглежда в определени условия, за да ферментира с помощта на захар и гъбата SCOBY. Крайният резултат е леко газирана пробиотична и супер освежаваща напитка.
Но да се върнем на основния въпрос: що е то Комбуча оцет?
Какво е Комбуча оцет
За да се получи по най-добрият начин, процесът на ферментация при Комбуча оцет е доста по-дълъг – около 90-120 дни. След цялото това време, полезните бактерии изцяло са консумирали захарта и резултатът е прилично кисела, но здравословна напитка.
Комбуча оцет не се препоръчва за директна консумация поради това, че вкусът е доста кисел и стипчив, но можем да ви изброим немалко възможности за употреба.
Възможности за употреба на Комбуча оцет
Като 100% натурален продукт и в бутилка от 0,5 л., Комбуча оцет е подходящ за добавка или като съставка в следните случаи:
Като тоник за лице – Комбуча оцет може да се използва всеки ден за почистване на лице. Той има антисептични свойства, които спомагат за балансиране на естественото pH на кожата;
За измиване на скалпа и косата – Комбуча оцет е по-нежен към косата в сравнение с обикновения оцет, но е също толкова ефективен. Някои жени го използват след измиване с шампоан за допълнителна степен на почистване. Ако прецените, че той е прекалено интензивен за скалпа ви, може да го разредите с филтрирана вода. Другият вариант е да добавите билки в зависимост от вида на косата.
- За нормална коса – лайка, хвощ, лавандула, коприва, розмарин;
- За суха коса и скалп – календула, лайка, лавандула, ябълка, коприва;
- За мазна коса и скалп – лайка, лавандула, лимонова кора, коприва, мента;
- За чувствителен скалп (пърхот, чувствителна кожа, възпаления, сърбеж, дерматит) – календула, лайка, евкалипт, лавандула, коприва, розмарин;
- За тънка коса – коприва, розмарин.
Директно добавяте билките си към готовия Комбуча оцет и оставяте да престоят 1-2 седмици, за да се накиснат добре и той да поеме полезните им свойства. След това само отстранявате клонките и сте готови да използвате билковия си тоник;
За почистване на различни повърхности – повечето продукти в търговската мрежа са с подчертано токсичен характер, а ако са толкова токсични наистина, бихте ли искали да чистите с тях … кухнята си?
Оцетът има своята дълга история като средство за почистване и Комбуча оцет не прави изключение. Можете да го добавите в пулверизатор с помпа и директно напръсквате, след което забърсвате с мека кърпа. Не е необходимо изплакване. Ако искате да избегнете миризмата на Комбуча оцет, добавете няколко капки масло от чаено дърво ли лавандулово масло за антимикробни свойства и приятен аромат;
Като салатен дресинг – в комбинация със зехтин или някои билки, Комбуча оцет може да се добави към различни салати и да допринесе за чудесния вкус. Той е подходящ за вас, ако обикновеният винен или ябълков оцет е остър като миризма или вкус и предпочитате по-лек вариант.
Нашият любим салатен дресинг с Комбуча оцет се приготвя по следната рецепта:
- ½ чаша Комбуча оцет
- 1 ч.л. Розмарин, риган, мента, магданоз, нарязани или стрити
- 1 ч.л. Горчица по избор
- Скилидка чесън или чесън на прах
Добавете любимите си билки и подправки и оставете да се накиснат за около 2 седмици. След този период вашата вълшебна отвара е готова. При финалното използване може да добавите и ¾ чаша екстра върджин зехтин, сол и пипер на вкус.
Марината за месо или тофу – за да получите по-крехи и по-добре изпечени меса, може да се улесните с използване на Комбуча оцет. Може да мариновате месо с него и в комбинация с морска сол, лимон, портокал, кафява захар и акко имате – розмарин и риган за финално съвършенство;
От къде да закупим Комбуча оцет
Ако решите, че е време да прибавите в есенния си арсенал Комбуча оцет, няма как да сбъркате. Сега е точното време за приготвяне на чудната отвара против грип. Тя включва джинджифил, куркума, люта чушка, ряпа и хрян. Трябва да оставите около 30 дни да престои, след което се приема по 1 супена лъжица сутрин.
За да се сдобиете с Комбуча оцет и сами да изпробвате приложенията му, последвайте тази страница.
И не пропускайте да видите изненадващо свежите Комбуча Лайф напитки. Те са готови за консумация, в малки симпатични бутилки и супер свежи на вкус.