С настъпването на есента времето динамично се променя, а природата мени своята окраска. Дните са по – къси, температурите по – ниски, а лятото бързо се превръща в далечен спомен. Пожълтелите листа и влажните сутрини постоянно ни напомнят за неизбежната метаморфоза в заобикалящия ни свят и необходимостта да се синхронизираме с околната среда.
Подвластно на сезонните изменения, човешкото тяло също претърпява промени, които го правят по – податливо на характерните за сезона вирусни инфекции и настинки. Сякаш току що събудили се от дълъг сън, патогените с удоволствие се възползват от турбуленциите в имунната активност и броят на заболелите стремглаво нараства.
Ако през този грипен сезон не искате да чакате на дългата опашка пред лекарския кабинет и да бъдете част от статистиката на заболелите, е добра идея да помислите за чревното си здраве. Според хиляди научни изследвания работата на имунната система е пряко свързана със състоянието на чревния тракт и подсилването му е сигурен начин за повишаване на устойчивостта на организма към болести.
По – лесно ли се разболяваме през есента
Есента е красив сезон, през който големите температурните амплитуди са типични, а преминаването от жарко слънце към студени и мъгливи дни става мигновено. Слънчевата светлина е все по – оскъдна, а влажността на въздуха осезаемо се покачва. Тези промени във факторите на околната среда са предпоставка за засилена вирусна активност и нарушения в имунната дейност, които повишават податливостта на организма към заболявания.
Бум на патогени
През последните десетилетия са проведени множество научни изследвания, които показват, че активността на патогенните микроорганизми е пряко свързана със сезонните промени. Според събраната информация високата влажност на въздуха, в комбинация с умерени температури през есента създават благоприятна среда за размножаване и повишен виталитет на вируси и бактерии. В допълнение, динамиката на въздушните течения, вятъра и факта, че прекарваме повече време на закрито допринасят за по – бързото разпространение и повишена инфекциозност на патогените. Така, през есенните месеци много от нас се сблъсква с поне едно от типичните за сезона заболявания, сред които:
- Ларингит
- Настинка
- Грип
- Ушна инфекция
- Вирусна астма
- Обострен синузит
- Есенни алергии
- Бронхит
Дихателната система през есента
Дихателната система е филтър както за газовете, които вдишваме и издишваме, така и за микроорганизмите, които навлизат в тялото чрез въздуха. За да не навлизат патогените в дихателните пътища и да предизвикват заболявания, тялото се нуждае от подходящи вътрешни и външни условия. За съжаление през есента факторите на околната среда често работят в полза на вирусите и бактериите, създавайки чудесни условия за развитието им в респираторния тракт. Освен че е благоприятен за патогените, влажният въздух затруднява дейността на белите дробове. Високата влажност повишава вероятността за развитие на инфекциозни заболявания както при страдащите от хронични пулномарни проблеми, така и при здравите хора.
Спад в имунната активност
Забелязали ли сте, че всяка година лекарите и нутриционистите започват да говорят за подсилване на имунната система през есента? Това не е никак случайно. От векове хората са забелязали правопропорционалната зависимост между смяната на сезоните и имунния спад. Този ефект е особено осезаем през есенните месеци, когато вътрешната среда на човешкото тяло също претърпява сериозни метаморфози.
Освен че сменяме летните дрехи и обувки с по – топли, през есента трябва да обърнем специално внимание на естествените защитни сили на организма си. Характерният за сезона имунен спад не бива да бъде подценяван. Вместо това трябва да вземете нещата в свои ръце и да подсилите имунитета си!
Чревният тракт и имунната система
Оптималното функциониране на имунната система е в основата на доброто здраве. Дори минимален дисбаланс в имунната активност може да предизвика сериозни отклонения в равновесието между нахлуването и неутрализирането на болестотворните микроорганизми. Това може да доведе до нарушена защитна функция и сериозни здравословни проблеми. Точно затова е важно да се грижим за здравето на имунната система по всяко време, особено в периодите, когато сме уязвими към имунен спад.
Един от сигурните начини да си осигурим силен имунитет е като подпомогнем чревното здраве. Може и да ви звучи странно, но чревната микробиота е един от есенциалните фактори, които влияят върху имунната активност. Това се дължи на факта, че цели 4/5 от активните имунни клетки се намират не къде да е, а в чревния тракт. Еволюирайки заедно с човешкия организъм, чревният микробиом се е превърнал в жизненоважен елемент на човешкото здраве и самостоятелен витален орган, контролиращ редица биохимични процеси в организма.
В хода на еволюцията полезните бактерии, съставляващи чревната микробиота, са започнали да разширяват обхвата си на действие. Освен че участват в храносмилането и метаболизма на нутриенти, те изпълняват незаменима роля в поддържането на имунитета и неутрализирането на вредни вещества и болестотворни микроорганизми. Това означава, че състоянието на чревната микрофлора има директно влияние върху естествените защитни сили на човешкото тяло.
Как да подобрим чревното здраве през есента
С напредването на есента изобилието от свежи плодове и зеленчуци осезаемо започва да намалява. Вместо това на пазара се появят кореноплоди и по – тежки и калорични храни, предназначени да подготвят организма за предстоящата зима. С отстъпването на крехките зеленнии, обаче, през есенните месеци настъпва и сезона на туршиите и ферментиралите храни, които са истински еликсир за чревния тракт.
Богати на полезни бактерии, естествено ферментиралите зеленчуци са перфектният партньор на чревния микробиом и имунната система през студения период. Това е и идеалният момент да възобновите приготвянето на домашна Комбуча, в случай че сте си взели почивка през лятото. Ако пък не сте опитвали пробиотичния чай, непременно го добавете към есенното си меню! Освен че балансира чревната микробиота, напитката оказва благотворно въздействие върху имунитета.
Комбуча за здраве и виталност през есента
Комбуча е вкусен пробиотична напитка, която се приготвя чрез ферментация на зелен или черен чай. За да се получи древният еликсир, към чаят се прибавя захар и Комбуча гъба, или SCOBY. По време на ферментацията микроорганизмите използват захарта за храна, а крайният продукт е леко газирана напитка с множество полезни свойства.
Използвана като тоник за здраве още от древността, днес Комбуча е добре позната със способността си да подобрява храносмилането и да подпомага имунната активност. Ароматната напитка съдържа изобилие от пробиотици, които регулират и укрепват чревната микрофлора. Съдържащите се в чая антиксиданти ефективно противодействат свободните радикали, а витамините и останалите нутриенти повишават енергийните нива и тонизират организма.
Редовната консумация на ферментиралия чай модулира и подсилва имунната система и предпазва от имуносупресия. Според различни клинични тестове ежедневният прием на пробитичната напитка повишава устойчивостта на организма към настинка, грип и други вирусни инфекции. В допълнение, Комбуча спомага отслабването и поддържането на оптимално тегло и редуцира есенно – зимната летаргия.
В комбинация с редовно спортуване, балансирана диета и стрес – мениджмънт, Комбуча е идеалният партньор за подобряване на чревното здраве и подсилване на имунитета през есента! Поръчайте любимия си Комбуча вкус от нашия онлайн магазин и се убедете в силата на ферментиралия чай сами!