Плоското коремче е мечта на всяка жена. Много от нас полагат огромни усилия за тази част от тялото си, но не виждат желания резултат. Днес ще разгледаме някои от възможните причини да нямаш плоския корем, който гледаш в списанията и социалните мрежи.
Генетична предразположеност
Може би си чувала фитнес максимата „Плочките се правят в кухнята.“ Тя е валидна, но не е единственият фактор, който влияе върху външния вид и здравето на коремчето ти. Някои жени са генетично предразположени да трупат мазнини в долната част на корема. Ако наблюдаваш подобно явление при родителите си, или бабите и дядовците си, напълно е възможно да си наследила тези гени. Добрата новина е, че жените, които имат повече мазнини в зоната около талията забременяват и износват здрав плод по-лесно.
Хранителни непоносимости
Хранителните непоносимости са здравословен проблем, от който страдат много съвременни хора. Различават се от алергиите по няколко начина. На първо място, реакцията при непоносимост се проявява 1 до 3 дни след консумацията на въпросната храна. Освен това, симптомите при хранителни непоносимости са много по-леки, но за сметка на това, могат да са много по-разнообразни. Те варират от лошо храносмилане, газове и подуване, до кожни проблеми, вътрешни възпаления и промени в настроението.
Мазнините, натрупани в долната част на корема често служат като защитен механизъм. Тялото съхранява проблемните за него хранителни молекули около талията и ханша под формата на мазнини и така се предпазва от реакции.
Проблеми с щитовидната жлеза
При хипофункция на тази жлеза се наблюдава забавяне на метаболитните процеси. Един от ефектите от това е, че тялото започва да трупа мазнини в долната част на корема. В допълнение, този здравословен проблем води до силно чувство за умора, което намалява мотивацията да тренираме и да поддържаме тялото си в добра форма.
Хормонален дисбаланс
Хормоналните отклонения също често водят до натрупвания на мазнини в коремната област. Особено съществен в това отношение е естрогенът. Завишените му нива предизвикват повишаване на теглото, както и редица други здравословни проблеми. Проблемите с естрогена обикновено се получават след настъпването на менопаузата, когато в тялото на жените настъпват редица хормонални промени. Ако наблюдаваш натрупване на мазнини в зоната на корема, а менопаузата е далеч, може би е добре да изследваш женските си хормони.
Прием на определени медикаменти
Има някои медицински препарати, които създават изменения в начина, по който тялото задържа мазнини. В тази категория попадат стероидите и антидепресантите. Стероидните медикаменти обикновено се изписват в периода на пременопауза като начин да се регулират хормоните. Приемът им обаче създава предпоставка за натрупване на мазнини в зоната на корема.
Други лекарства с подобен ефект са антидепресантите, които значително могат да повлияят на инсулиновите нива и така да променят не само метаболизма, но и редица други телесни функции.
Повишени нива на инсулин
При някои заболявания, като диабет, тялото има нужда от допълнителни количества инсулин. В други случаи, обаче храната, която консумирате води до твърде високи нива на този хормон. Това води до инсулинова резистентност на клетките и създава предпоставки за метаболитен синдром и диабет тип 2. Метаболитният синдром е свързан с повишеното телесно тегло и неспособността на тялото да регулира теглото си самостоятелно. С други думи, добре е да изхвърлиш от менюто си захарните изделия, които са причинител номер едно на инсулинова резистентност.
Липса на пробиотици
Последната възможна причина за щастие е най-лесна за третиране. Пробиотиците са добрите бактерии, които живеят в червата ни. Техните функции са стотици, но една от основните е да поддържат оптималните храносмилателни процеси. Когато ни липсват пробиотични щамове, често страдаме от подуване, газове и излишно натрупване на мазнини в зоната на корема.
За да се справиш с този проблем, просто добави повече ферментирали храни и напитки в менюто си. Заложи на кисело мляко, кефир, комбуча, кисело зеле, кимчи, темпе и други вкусотии, които ще подпомогнат репопулацията на чревния микробиом.
Не забравяй да пиеш достатъчно вода и не пропускай тренировките си, за да се радваш не само на плоско коремче, но и на цялостно добро здраве всеки ден.